Przed wyjściem z domu, zastanawiamy się, w zależności od aury, co ubrać. Zaznaczę, że o tematach modowych nie będę tu wspominał. Ja widzę właśnie, że wilgoć osiąga 70%. Temperatura postanowiła wystrzelić w górę. Z minus 9 na plus 11 w ciągu tygodnia. Jestem w górach, więc wczoraj na spacerze po lasach, musiałem skakać przez strumyki, które wystrzeliły. Ilość wodospadów robiła wrażenie. Czułem się prawie jak w czasie podróży do Norwegii. Prawie robi różnicę. Jednak fajne wspomnienia wracają. Wracając do biznesu. Szybkie zmiany warunków atmosferycznych nie sprzyjają naszemu spokojowi. Tak jak przy wychodzeniu z domu, tak samo, musimy pomyśleć, w jaki sposób zabezpieczyć to, co jest istotnie cenne w naszym biznesie, czyli tekturę falistą.

 Wyróżnić musimy przede wszystkim nawet trzy czynniki.

O ile warunki pogodowe zapewne są podobne u Ciebie i Twojego dostawcy tektury, to sposób przechowywania już spada na Ciebie. Jeżeli już trafi coś na Twój magazyn, nie będzie łatwo poradzić sobie z obniżeniem dostawcy tektury falistej, gdy podczas produkcji arkusze tekturowe zaczną pękać. 

Kontrola wejścia surowca na magazyn to ważny element procesu produkcyjnego i gospodarki towarowej. Trzeba uważnie kontrolować ten etap, gdyż dziury procesowe w tym miejscu, mogą skutkować wieloma złożonymi problemami.

Pierwszy to cena samego surowca, czyli tektury falistej. Wartość surowca do wyrobu gotowego powinna oscylować w normalnych warunkach w okolicy 50% – 80%. To oznacza, że jeżeli będziemy mieli stratę na surowcu, nie będziemy mogli odrobić tego i często ukończymy zlecenie na minusie. Często boli, gdy widzę, ile kasy idzie w kosz w rozpieprzonym magazynie. To, że to nie jest traktowane priorytetowo, dla mnie oznacza, że firma pracuje do dobrych marżach i nie czuje takich strat. Natomiast dobra organizacja przestrzeni magazynowej, wdrażanie dobrych praktyk mogłoby przynieść nawet w wielu przypadkach 20% z surowca.

Przypuśćmy, że miesięcznie obracasz tekturą za 343 000 zł, czyli w roku za ponad 4 bańki zł.

Teraz nawet, strata w 5% daje nam ponad 200 000 zł rocznie mniejszego przychodu.

Mało?

Dla 20% to ponad 800 000 złotych. Kosmos, prawda? Tyle kasy może uciekać przez palce, czy bardziej precyzyjnie przez gospodarkę magazynową.

Dział zakupów odpuszczamy w tym wpisie, ale mam nadzieję, że czujesz tu szanse i zagrożenia.

Drugie i nie równie ważne to strata Klienta. Brak surowca w odpowiadającej jakości może powodować wiele turbulencji w relacjach. Trzeba pamiętać, że o ile możesz mieć dobry okres i sprzyjającą koniunkturę, o tyle to może się szybko zmienić. Dbanie o łańcuch dostaw Twojego Klienta jest ważnych elementem całej układanki. Oczywiście na początkowych etapach działalności w produkcji opakowań tekturowych ciężko jest pilnować zamówień Klienta, czasu składania zamówień, doskonalenia jego procesów. Jednak zintegrowanie potrzeb i sprawne rozwiązywanie problemów pomaga utrzymać związek w dobrej kondycji. Kasa kasą, istotna, jednak jak przyjdzie ktoś i zrobi taniej, ale nie uwzględni innych parametrów, Twój Klient jeszcze bardziej doceni Twoją współpracę.

Brak tektury falistej pod zlecenia Twojego Klienta w danym czasie dla niego może nie wpłynąć na nic, a może być tak, że tak rozjadą mu się zamówienia, że wkurwienie przeniesie się na Ciebie. Będzie to oznaczać szybki koniec Waszych relacji.

Czy warto sprawdzać prawdziwość powyższego? Zaufaj mi, nie warto.

Taką stratę ciężko jest obliczyć. Często jest pomijana. Jednak dla zobrazowania przyjmujemy, że. Pozyskanie Klienta koszt dwóch – czterech wizyt handlowca, 8 telefonów, pracę konstruktora, projekt, zamówienie surowca, wprowadzenie w system Klienta. Zakładam, że to koszt ok. 3 000 – 8 000 zł. To takie minimum. Do tego dodaj stracone zlecenia, które deklarował w wysokości niech będzie 200 000 zł rocznie i opinia w świat, czyli trzech Klientów mniej, czyli dalej 400 000 rocznie mniej przychodu.

maszyny do opakowań z tektury falistej z DoradzamwTekturze procedury w produkcji produkującą opakowania z tektury

Już mamy stratę w wysokości ok. 600 000 zł rocznie. Szkoda takiej kasy.

Nawet jeżeli masz capacity wypełnione w 80%, to taka strata nie jest przyjemna dla Zarządu, a i dla nadzoru i poszczególnych pracowników również nie powinna być miła.

Czyli doszliśmy do 800 000 rocznie strat w produkcji opakowań z tektury falistej.

To nie są straty liczone dla firmy przetwarzającej Tira dziennie lub więcej, tylko ok. 3 tirów na tydzień. To odnieś to do swojej firmy.

Brak surowca w odpowiedniej jakości powoduje burdel, zamieszanie, błędy.

Trzecim punktem będą tu Ludzie, Handlowiec, Operatorzy maszyn, Pracownicy Produkcyjni produkującym te wspaniałe pudła tekturowe dla Klientów, Pracownicy Biurowi zmagający się z obsługą pozyskanego przez Handlowca Klienta.

Brak surowca w odpowiedniej jakości powoduje burdel, zamieszanie, błędy. To w konsekwencji prowadzi do kosztów, które mogą spowodować rozpieprzenie nie jednak dobrze rozwijającej się firmy. 

Patrząc z perspektywy, co Pracownik Produkcji ma do braku dobrej tektury falistej. Można by napisać, że w sumie nic. Może nawet się cieszyć, że z powodu braku tektury będzie miał mniej do roboty. Może i tak ktoś pomyśli. Jednak uważam, że 

dużo więcej trzeba się napracować ściemniając, niż faktycznie wykonując swoją pracę.

Braki surowca, czyli tektury w naszym przypadku powoduje w każdym dziale złość, irytację, obwinianie o brak kompetencji, błędy, a nawet w konsekwencji zdarzają się wypadki. Aspekt braku Pracowników i rotacji w tym miejscu również konsoliduje przyczynowo ze sobą. Kto będzie pracował w firmie, gdzie musi non stop się wkurwiać?

Nie te czasy moi Drodzy!

Wiemy, po co chronić tekturę falistą przez zmianami atmosferycznymi.

Teraz pytanie, jak to zrobić? 

Przede wszystkim pytanie nie powinno dotyczyć technologii utrzymywania w optymalnej kondycji tektury falistej, a bardziej jak tego dopilnować. 

Warunki do przetrzymywania tektury falistej nie są skomplikowane.

Musimy zadbać o utrzymywanie odpowiedniej wilgotności otoczenia i dużo mniej temperaturę. Tektura uwielbia wilgoć jak delfin zabawę w wodzie. Jednak co za dużo to niezdrowo. 

Dbaj, aby nie padało na tekturę. Jeżeli wokół będzie szalała burza, a na tekturę nie będzie się lało, to jest ok. 

Ważnym elementem jest kapilarność przenikania wody. Paleta w wodzie w nawet 30 min. może przenieść wodę z pół metra do góry. Czyli 50 arkuszy w kosz.

Jest mylnym utrzymywanie tektur w warunkach, które zabezpieczają producentów tektur. 20 stopni jest ok. dla Twojego Pracownika, natomiast tektura nie będzie się skarżyć, o ile będziesz kontrolował jej wilgotność. Rotacja tektury i szczelny dach w wiacie, czy namiocie pozwoli na spore oszczędności w ogólnym rozrachunku Twojego przetwórstwa tektury w opakowania warstwowe.

Kiedy możemy spodziewać się problemów z tekturą falistą?

W większości problemy związane są przesuszeniem tektury falistej. To dotyczy najbardziej miesięcy mroźnych oraz czasem przy przejść między porami roku. Nasz czujny wzrok, powinniśmy ukierunkować na dostawy w czasie zwiększonego zapotrzebowania na tekturę falistą oraz po awariach maszyn tekturniczych. W takich przypadkach dochodzi najczęściej, jak i zapewne u każdego do błędów produkcyjnych i istnieje ryzyko przymykania oka na pracę na cienkiej granicy zakresu jakościowego. Wprost, może dochodzić np. do przegrzania tektury. Po otrzymaniu pękającego “gofra” marne szanse na powodzenie produkcji opakowań z takiej tektury.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia, zamów konsultacje lub szkolenie.

Prowadzenie produkcji w niepewnych czasie

Prowadzenie produkcji opakowań w niepewnych czasach Prowadząc biznes napotykamy na okresy lepsze, ciekawe, wzrostowe i gorsze, nudne, spadkowe. Spotykam się ze skrajnymi opiniami i doświadczeniami.

Read More »
DoradzamwTekturze pudełko karton opakowanie w Twojej firmie niech rośnie już dzisiaj

Tekturowy cień na plastikowym świecie

Tekturowy cień na plastikowym Świecie Zapewne ktoś z naszego towarzystwa “DoradzamwTekturze” pamięta czasy, gdy mówiło się “my plastic is fantastic”. Dla niewtajemniczonych – mówiło się

Read More »
Scroll to Top