Jak drukować na opakowaniach tekturowych?

Dysponujemy ogromnym wachlarzem technologicznym drukowania naszych opakowań tekturowych.

Granicą uzyskania odpowiedniej jakości jest cena, za jaką ktoś jest w stanie za to zapłacić.
Jako że jesteśmy cały czas w trendzie eko oszczędności i nic nie wskazuje, aby to miało się zmienić,
dobrze jest dostosować się do otoczenia. Nawet więcej, jeśli nie dostosujesz się do zmian, nakazy Ci
w tym pomogą. Tylko czy warto być ostatnim, który gasi światło?

Drukowanie opakowań tekturowych a potrzeba otoczenia, czyli kogo?

W ciągu wielu lat zauważam wiele zmian na rynku druku oraz podejścia do zadrukowywania opakowań, w tym opakowań tekturowych.
Stare to najlepsze ktoś powie, takie slogany pozostały z nami i pewnie jeszcze wiele razy je usłyszymy, z tym że pamiętaj. To, co sprawdzone i działające dla Ciebie, dla kolejnego pokolenia users może być archaiczne i nieużyteczne. Trzymanie się kurczowo swojego ma sens w trakcie obierania opcji dolotu do biznesowej emerytury swojej firmy. Robimy wówczas swoje i czekamy na odrzucenie przez rynek nierentownej usługi naszego drukowania. Może kołatać w głowie jeszcze myśl, a raczej nadzieja, że jednak trend się zmieni i ktoś doceni jednak moją usługę. Z szacunku do starej szkoły nie rozwinę tego wątku.
Wake up! Im szybciej otworzysz się na zmiany, tym lepiej dla Ciebie i Twojego otoczenia.

Nasze otoczenie to rzecz jasna Klienci. Jednak to nie tylko oni. Musimy brać pod uwagę zmieniającą się modę, światopogląd, postrzeganie produktu, funkcjonalność opakowania tekturowego, cykl życia zadrukowanego opakowania, elastyczność procesów wytwarzania.

Trzeba jeszcze pamiętać o ustawodawcy i jego organach, które procesują na różnych polach naszego życia.

Bardzo istotnym dla mnie elementem jest wpisanie swojej działalności w ekosystem swojego Klienta.
Poruszanie się w jednym kierunku. Nie przez cele, te się lubią często zmieniać :), jednak elastycznie i szybko podchodząc do zaistniałym zmian.

Jak możemy zadrukować opakowania tekturowe?

Metod drukowania jest nawet sporo. Jest z czego wybierać. Nie usłyszysz ode mnie, że coś nie jest dobre. Każda z technologii ma swoje zalety, które w danym case study mogą okazać się niezastąpione. Natomiast na końcu chcę Ci pokazać, że jednak druk cyfrowy jest tym, czego zasadniczo otoczenie, w przewyższającej większości, oczekuje obecnie.

Maszyna sitodruk opakowania tekturowe z DoradzamwTekturze

Sitodruk na opakowaniach tekturowych.

Jest to druk opakowaniach tekturowych bardzo rzadko spotykany. Częściej tekstylia. Niemniej jak ktoś latał na sicie to i mógł drukować na tekturze. Dobór odpowiedniej siatki, dobieramy odpowiednią farbę do tektury i jazda.
Duży plus sitodruku jest minimalny koszt w inwestycję maszyny. Druk przez sito można wykonywać ręcznie. Wystarczy nam rama z wyświetlonym projektem, farba, rakiel, podkładki oddzielające tekturę od sita, szpachelka i jedziemy z koksem.
Tu moim zdaniem kończą się plusy w kontekście biznesowym. Dlaczego? Koszt siatki, koszt farby, marnowanie surowca przy ustawianiu, brak powtarzalności druku, no i czas na narzędzia i produkcję.

Maszyna offsetowe do opakowania tekturowego z DoradzamwTekturze

Offset a opakowania tekturowe.

Dla mnie Królowa druku. Jak to obecnie z Królowymi? Mają dobrze się prezentować, a nie wykonywać pracy i jest ich coraz mniej. Już widzę wściekliznę na ustach co niektórych. Tak to jest, że mamy w Polsce jeszcze wiele fantastycznych maszyn, które były możliwe do zakupu również przy dotacjach w zeszłym rozdaniu. No jak tego nie brać, jak dają prawie za półdarmo. Każdy zyskał, a przynajmniej jednak strona w dłuższym okresie. Trzeba było pozbyć się szybko maszyn, skoro miało pojawić się coś nowego — cyfra.
Druk offsetowy funkcjonuje i nie jest tak, że to nie może zarabiać. Może i to dobrze. Tylko jest tego za dużo. Jest to wymierające drzewo, które jeszcze długo będzie ozdabiało nasz krajobraz.
O ile w wycinaniu opakowań tekturowych jest teoretycznie prościej, to w druku już jedna technologia zżera drugą.

Dużym plusem w druku offsetowym jest jakość, powtarzalność, pasowanie i dopasowanie kolorystyczne. Gdy masz w ręku druk offsetowy, wiesz, że to jest premium.
Tylko ile tego towaru premium jest? 10%, a może 5%, 2%?
Drukowanie opakowań tekturowych jest możliwe na tekturze litej lub przy standardowych maszynach ok. 350g. Niestety technologia wymaga stałego docisku na wałach — dzięki temu możliwe jest idealne pasowanie obrazu. Jednak na falistą tekturę się nie nadaje.
Zatem możemy wykonać druk, który musimy poddać kaszerowaniu (doklejeniu wydruku do arkusza tekturowego — dodatkowy proces).
O ile koszt farby nie jest tak wkurzający, jak np. na sitodruku, to jest i musimy go dobrać. Potrzebujemy z jeszcze świecenia płyty (czyli odwzorowania danego koloru na jednej płycie).
To oznacza, że cztery kolory równa się cztery płyty. Przy maszynie dwukolorowej równa się dwa przeloty i jeszcze trzeci przelot na lakier. Lakier ma za zadanie zabezpieczyć kolory przed rozmazywaniem przy wszelakim tarciu. Offset z wszystkich wymienionych przeze mnie technik wymaga największego doświadczenia obsługi — Drukarza. Dodatkowo jeszcze potrzebny jest ogarnięty pomocnik. Na początku generujemy 20, 30, 50 kg odpadu na pasowanie druku, kolorystykę. Offset lubi długie sety.

Druk fleksograficzny na opakowaniach tekturowych.

Dla mnie jest to wół roboczy. Już idziemy na bezpośrednie drukowanie na opakowaniach tekturowych. Daje nam to szybkość, oszczędności, porównując do powyższych elastyczność. Można nadrukowywać opakowania tekturowe zarówno
w ilościach wielotysięcznych, jak i kilkaset sztuk tektury. Są i tacy, którzy nie mają wyjścia i robią sto sztuk, aby przytrzymać Klienta u siebie. To są ogromne koszta, ale dla jednego, czy dwóch można od czasu do czasu przymknąć oko.
Plusów mamy tu bardzo sporo i w branży opakowań tekturowych jest to i zapewne jeszcze długo będzie główny sposób wykonywania nadruku.
Nie damy rady wykonać pracy z marszu, gdyż potrzebujemy narzędzi. Fotopolimer, podobnie jak płyta w offset, jest niezbędny. Jedynie przy lakierowaniu możemy wykonać pełny i jechać do każdej pracy — pamiętając, że trochę zwiększy nam się zużycie lakieru i będziemy mieli pochlapaną lakierem maszynę — wydłużone mycie.
Natomiast to, że może wykonywać druk bezpośrednio na tekturze z dużymi prędkościami, zdecydowanie obniża koszt produkcji. Działamy tu na farbach wodnych, czyli koszt farby też nie zabija. Obsługa musi być przeszkolona, ale nie musi to być Drukarz z wieloletnim stażem. Możemy nauczyć Pracownika w parę dni, tygodni (w zależności od jego sprawności) jak działać i z czasem rozszerzać jego wiedzę i kompetencje.
Fleksodruk jest kompromisem między kosztem a jakością. Możemy mieć tańszy produkt finalny, ale średnią jakość można szybko zdiagnozować. Tylko czy Twój Klient potrzebuje fantastycznej jakości? Możemy pójść w flekso HQ (wysokiej jakości), niemniej jednak chyba nie o to chodzi w flekso, aby cena była wysoka, ale jakość wystarczająca.

Druk cyfrowy na opakowaniach tekturowych.

Tu musiałbym jednak podzielić druk cyfrowy, gdyż jest to istotne, w szczególności dla portfela.
Odchodząc od metod niepowiązanych z drukiem na opakowaniach tekturowych, przechodzę do podziału na druk UV i farbami wodnymi (pigment, czy barwnik też pominę, ale wiedz, że to też ważne i jak dojdziemy do tego tematu, rozwinę go dla Ciebie).
Aby szybko przejść do atutów cyfrowego drukowania na opakowaniach tekturowych.

Druk cyfrowy UV to drogie farby, wysoka jakość, dodatkowe suszenie, niska wydajność, wysoki koszt produktu finalnego. To tak, jakbyśmy porównywali druk offsetowy do fleksodruku.
Druk cyfrowy na farbach wodnych pozwala nam na uzyskaniu wysokich wydajności produkcyjnych, niskich kosztach farby i bardzo przyzwoitej jakości.

 

Atutem druku cyfrowego na opakowaniach tekturowych jest elastyczność, szybkość działania, brak klisz, czy fotopolimerów. Mam zlecenie, surowiec, farbę to Ctrl+P i jedziemy.
Druk cyfrowy pod względem jakości nie jest obecnie drukiem offsetowym, ale można go umieścić pomiędzy fleksodrukiem a drukiem offsetowym. To, co wyróżnia tę technologię, jest beznarzędziowa produkcja. Masz dużą drukarkę w biurze i każdy coś na niej może sobie puścić i trochę tak z tym jest. Nie musisz posiadać wykwalifikowanej obsługi, szybkie szkolenie i jazda. Są też zautomatyzowane drukarki z podajnikami, wycinaniem, odbiorem i wówczas sprawne i otwarte na wiedzę osoby się przydadzą. Zawsze takie osoby się przydają w firmie. Niski koszt druku bezpośrednio na arkuszu opakowania tekturowego jest wynikową wielu czynników. Tu trzeba dodać druk od pierwszej sztuki i od jednej sztuki nakładu. W zależności od doboru maszyny może to być maszyna wielkonakładowa, ale i drukować zlecenia w ilości jeden. To jest piękno druku cyfrowego i dlatego widzę rozwój i umacnianie pozycji na rynku opakowań tekturowych.

Czy można prościej? Druk od jednej sztuki.

Wyobraź sobie teraz. Siedzisz w pięknym miejscu i masz coś do druku 10 arkuszy, wysyłasz więc na drukarkę i za następny dzień Kurier przywozi Ci Twoje wydrukowane arkusze. Boom. Czy może być coś prostszego i przyjemniejszego dla Klienta? To jest mój idealny obraz, ale czemu nie zorganizować sobie takiej obsługi.

Klient na drukowane opakowania tekturowe.

Duży odbiorca opakowań już od jakiegoś czasu drukuje na tekturze, mniejszy zaczyna raczkować, mały ma to z tyłu głowy, że będzie trzeba za jakiś czas zacząć.

W świecie, gdzie jesteśmy bombardowani z każdej strony informacjami, trzeba się odróżnić, zostać zapamiętanym i jednocześnie optymalizować marżowość.
Na  chwilę mamy wylew opakowań na rynek, szybko, szybciej, więcej, zamówienie, wysyłka, następny proszę. Tak to jest. Za chwilę to nie wystarczy. Klient zapyta o personalizację na swoim opakowaniu tekturowym, kod QR lub inny, nadruk adresu zamiast etykiety, wizualizacji w środku pudełka i to w małej ilości, masz parę dni.
Co powiesz takiemu Klientowi? upsssorry : /

Mamy czas, aby myśleć o swojej przyszłości. Gdy go nie masz, znajdź go! To z powyższego jest najważniejsze. W rynku jest wiele śpiących księżniczek i królewiczów, którzy nie widzą zachodzących zmian, minimalizując w tym samym pozycję na rynku nie tylko drukowanych opakowań tekturowych.

Współpracuję bezpośrednio z producentami maszyn do wykonywania druku w każdej technologii.

Jeżeli chcesz porozmawiać o Twoim pomyśle, inwestycji na przyszłość, skontaktuj się ze mną.

Jak drukować na opakowaniach tekturowych?

Poszukujesz tektury falistej?

Przejdź na stronę i napisz na podany adres:

biuro@producenttektury.pl

doradztwo dla nowych pomysłów w tekturze falistej i maszyny pudełko karton opakowanie tekturowe
Scroll to Top