Jaka sklejarka do pudeł z tektury falistej?

Po pierwsze chcę napisać, czym jest sklejarka, a czym sklejarko-składarki.

Zapewne sama nazwa Ci narzuca odpowiedź. Jednak często słyszę, gdy sklejarka jest uważana za sklejarko-składarkę. Natomiast w drugą stronę niezmiernie rzadko to się zdarza.

Zatem sklejarka tylko i wyłącznie poprzez swoje moduły nałoży klej i połączy już zagięte przez Obsługę końce pudła, lub swój cykl produkcyjny kończy na samym nałożeniu kleju i Obsługa sama dokonuje połączenia konstrukcji w pudło.

Zatem sklejarka dzięki swoim możliwościom produkcyjnym i zainstalowanych narzędzi pozwoli nam na nałożenie kleju w wyznaczonym przez nas miejscu. Ilość kleju możemy wyregulować w zależności od potrzeby. Pudełko jest zaginane przez Osoba obsługującą w przygotowanych do tego miejscach (zbigowanych) i zamykając, przesuwa pod kołami różnego rodzaju w zależności od konstrukcji maszyny już z naniesionym klejem.

W skrócie łapiemy, zaginamy, przesuwamy i wylatuje sklejone pudełko.

Składarko-sklejarka po samej nazwie musi więcej. I tak w rzeczy samej jest. Funkcja sklejarki jest utrzymana, jak powyżej w polu sklejarka, ale..

Tu zaczyna jest lista modułów, których możemy tworzyć.

Składarko sklejarka otrzymuje wysztancowany użytek tektury falistej z zadrukiem, lub bez i zabiera się do pracy. Jak wygląda przykładowa lista czynności do wykonania, kolejność może różnić się w zależności od fantazji producentów?

  • pobranie użytku ze stosu – podajnika za pomocą pasów oraz podsysu powietrza,
  • następuje poprzeczne prostowanie przyszłego pudła, 
  • przeprowadzenie użytku do wstępnego zagięcia – arkusz zostaje przegięty w celu późniejszego łatwiejszego i równego zamknięcia i powraca do rozłożenia wcześniejszego,
  • następny krok to w składarko sklejarce dodatkowe bigowanie użytku tektury falistej, czyli umacnianie bruzd, gdzie jest wyznaczone zgięcie,
  • przy pudłach do sklejenia wielopunktowego, rozpoczyna się mnogość narzędzi, których zadaniem jest dokładne pozamykanie klapek w miejscach przewidzianych przez konstruktora opakowania, 
  • dochodzimy do sekcji nakładania kleju, czyli do modułów sklejarki,
  • po nałożeniu kleju domykane są klapy w celu połączenia elementów pudła ze sobą,
  • wchodzimy w sekcję równania poprzecznego opakowania – równanie wzdłużne towarzyszy nam praktycznie od początku,
  • odliczanie pakietów pudełek,
  • usunięcie wadliwych opakowań
  • wejście na zazwyczaj parumetrową prasę wychodzą pudła, które są już wstępnie związane,
  • odliczony pakiet jest podawany do opaskowarki (wiązarki) – to już część,  gdzie następuje pudeł ze składarko sklejarką.

Konfiguracja sklejarki, czy składarko sklejarki jest podyktowana potrzebami Klienta.

Jednak istnieją kanony, w których poruszamy się w parametryzacji sklejarki. I tak, grupa sklejarek dla tektury falistej to najczęściej 2400 mm – długości rozłożonego użytku. 

Sklejarki w dalszym ciągu najczęściej połączone z klejem na mokro.

W dużych sklejarkach i składarko sklejarkach coraz częściej widzę klej na gorąco, jednak jego wyższy koszt odstrasza inwestorów. 

Możliwości, które daje połączenie metod klejenia, czyli na morko i na gorąco daje bardzo dobre wyniki.

Wyższa prędkość, powtarzalność to są główne składniki. To tego dochodzi nam w dzisiejszych czasach problem i koszt Obsady. Koszt mycia maszyny po klejeniu na zimno jest znacząco wyższy. Ale czy ktoś to liczy? 🙂

Dobrze skonfigurowana sklejarka, lub składarko sklejarka daje duży impakt w cenę końcową produktu.

Jeżeli zapytasz, czy z dobrze wyspecyfikowana sklejarka zarobi na siebie? Doradzę, że tak. Muszą być spełnione pewne warunki, a Twoja organizacja musi być nastawiona na pewne drogi rozwoju.

Prowadząc przetwórstwo tektury falistej, zdecydowanie sklejarka jest potrzebna, często również składarko sklejarka poradzi sobie z tym dylematem.

Prowadzenie produkcji w niepewnych czasie

Prowadzenie produkcji opakowań w niepewnych czasach Prowadząc biznes napotykamy na okresy lepsze, ciekawe, wzrostowe i gorsze, nudne, spadkowe. Spotykam się ze skrajnymi opiniami i doświadczeniami.

Read More »
DoradzamwTekturze pudełko karton opakowanie w Twojej firmie niech rośnie już dzisiaj

Tekturowy cień na plastikowym świecie

Tekturowy cień na plastikowym Świecie Zapewne ktoś z naszego towarzystwa “DoradzamwTekturze” pamięta czasy, gdy mówiło się “my plastic is fantastic”. Dla niewtajemniczonych – mówiło się

Read More »
Scroll to Top