Jakich technologii druku używamy do nadruków na tekturze falistej?

Druk cyfrowy inkjet

Druk, a raczej nadruk stał między mostami druku offsetowego i druku flexograficznego.

Jak to w życiu bywa. Pojawił się trzeci. Ostry zawodnik. Jako raczkująca postać była długi czas pomijana. Lecz jego zdolności i umiejętności w szybkim tempie podnosiły się na coraz to wyższy poziom. Drukarki cyfrowe stawały się ciekawą technologią. Trendy rynkowe dodatkowy przyczyniały się do wzmożonego działania w tej dziedzinie. Druku metodą sitodruku stawały się za wolne. Z wielkiego zachwytu, zaczęliśmy zauważać odpad – w naszym przypadku zniszczoną tekturę falistą, małą wydajność technologii sitodruku oraz drogie, szybko zużywalne narzędzia. Kto miał za to płacić? Utrzymujący się, a nawet podsycany nurt „lean” przerzuca poszukiwania oszczędności, cięć kosztów u producenta. Bardzo często zapominając o kolejnych etapach podróży naszego produktu. 

Druk offsetowy funkcjonował i funkcjonuje na rynku. Ma swoje zastosowane w biznesie. Muszę powiedzieć wprost. Już niedługo. Rynek wypowiada się coraz bardziej zachłannie. Wymaga personalizacji produktów, opakowań. Potrzebuje krzyczeć do Klienta, aby w gąszczu informacji przebić się do nas. Druk offsetowy na dużą skalę w dalszym ciągu wygrywa, lecz druk cyfrowy jest coraz bliżej. 

Równowagi w tym środowisku przez chwilę nie było. Był to niczym kopniak w kolano. Przy czym byli dwaj kopacze. Flexo i Cyfra okładali offset. Offset legł by nabrać sił, z czym jest coraz trudniej. Offset początkowo i z przywiązania bronił się. Prywatnie mam nadzieję, że będzie zawsze na niego miejsce. O tym kiedyś.

Z drugiej strony mamy druk fleksograficzny, który nie był uważany do produktów premium. Tacki, nabiały, proste pudła regałowe itp. To również się zmienia. Fleksografia uchwyciła czas wzrostu druku cyfrowego i wystartowała z technologią HQ – high quality printer. Prawda producenci flexo drukarek mieli łatwość implementacji tego udoskonalenia i przyśpieszeniu w wyścigu z innymi konkurentami w druku. Druk fleksograficzny będzie cieszył się popularnością jeszcze przez długi czas, ponieważ szybkość do jakości pozwala tej odmianie druku zachować swoją obecność w biznesie produkcji opakowań.

Coraz więcej i więcej wokół nas technologii cyfrowej. Każdego dnia ogarnia nas. Już stała się dla nas tak bliska, że zaczęliśmy ją traktować, jako nieodłączna część naszego życia. Ubarwiając to napiszę tak, łatwiej wyjechać na weekend bez rodziny, niż bez telefonu. Jak to się stało? Branża przetwórstwa tektury falistej również mówi tak dla cyfry. Mam rysunek, przesyłam do drukarki i bum. Wydruk staje się zdjęciem. 

Wyróżniamy drukarki cyfrowe UV – ekstra jakość, małe wydajności, drukarki solwentowe – dobra jakość, szybsze niż UV, ale wolniejsze od wodnych, drukarki cyfrowe na farbach wodnych – niższa jakość, ale szybkie. UV przyśpiesza, a wodne idą w jakość.

Zgarnął poparcie i stanął w szyku bojowym z Flexo.

Nadruki stają się personalizowane i osobowe. Tu Cyfra nie ma sobie równych. Sprzedaż i reklama, odbiór przez Klienta małym kosztem rewolucjonizuje rynki.

Każdy z nas chce zostać zamawiany, spersonalizowany, indywidualny, taki nasz produkt i wprowadzamy udziwnienia. Przy technologii offsetowej nie było to możliwe.

Druk cyfrowy, HD quality robi dobrą robotę.

Masz pytania odnośnie rodzajów druku dla siebie?

Pamiętaj. Dostosowanie parku maszynowego jest kwestią bardzo indywidualną. Patrząc na firmę inne firmy, tylko pozornie możecie robić te same rzeczy. Sposób wykonywania u Ciebie nawet powinien być inny, aby mieć szansę w walce o Klienta. Tak właśnie jak druk offset, fleksograficzny i cyfrowy.

Daj znać, jeżeli chcesz porozmawiać na ten i inne tematy związane z funkcjonowaniem Twojej firmy.

Click or drag files to this area to upload. You can upload up to 5 files.
Wstaw pliki, które chcesz mi pokazać. Jeżeli będzie problem z załączeniem pliku, wyślij go bezpośrednio na maila: biuro@boxprou.pl

Prowadzenie produkcji w niepewnych czasie

Prowadzenie produkcji opakowań w niepewnych czasach Prowadząc biznes napotykamy na okresy lepsze, ciekawe, wzrostowe i gorsze, nudne, spadkowe. Spotykam się ze skrajnymi opiniami i doświadczeniami.

Read More »
DoradzamwTekturze pudełko karton opakowanie w Twojej firmie niech rośnie już dzisiaj

Tekturowy cień na plastikowym świecie

Tekturowy cień na plastikowym Świecie Zapewne ktoś z naszego towarzystwa “DoradzamwTekturze” pamięta czasy, gdy mówiło się “my plastic is fantastic”. Dla niewtajemniczonych – mówiło się

Read More »
Scroll to Top