Jak rozpocząć swój biznes w tekturze falistej?

Twórzmy biznes, a ja doradzę Ci w tekturze falistej - Myślisz o swojej możliwości w biznesie tektury falistej?

Która opcja pasuje do Ciebie, sprawdź i daj mi znać:

Dlaczego doradztwo w Twój biznes i tekturze falistej jest dla Ciebie?

Posiadam kilkudziesięcioletnie doświadczenie w branży poligraficznej, w sektorze przetwórstwa i produkcji w tekturze falistej i pobliskich. Posiadam zarówno uniwersytecką, jak i praktycznie wiedzę na temat zarządzania przedsiębiorstwami, firmami przetwórczymi. Moja wiedza to również szeroki horyzont znajomości i współpracy wśród producentów, dostawców, właścicieli biznesów. Współpracuję ze specjalistami dostarczającymi rozwiązania okołoprodukcyjne, serwisami.

Jeżeli szukasz kompleksowego rozwiązania oraz połączenia doradztwa z Twoim biznesem, jesteś we właściwym miejscem.

Czuję się w obowiązku, aby rozpocząć od minimalistycznego opisania, o co chodzi w biznesie przetwórców w tekturze falistej. Jeżeli pójdziemy dalej, czeka Cię ciekawa podróż.

Trzeba zauważyć, iż w Polsce rozwój rynku opakowań jest stale rosnący. Największy rozwój rynku opakowań w Polsce miał miejsce w latach 2000-2008 i wynosił ok. 8-10% rocznie.
W kolejnych latach do 2013 niższy poziom wzrostu rynku opakowań do 3,5-6% rocznie. To wynikał z wychodzenia z kryzysu gospodarczego, który był zapoczątkowany w Ameryce Północnej i odbił się szerokim echem po całym globie. Należy podkreślić, że nawet w przypadku wystąpienia tak poważnego kryzysu gospodarczego biznes produkcji opakowań nie nieustannie notował wzrost. To również zauważyliśmy już początkiem 2020 roku, gdzie gospodarki zwolniły, a wiele z gałęzi zupełnie zatrzymały się. W biznesie opakowaniowym nastąpił bardzo poważny wzrost popytu sięgający 30% rok do roku. 

runner, obstacle, run

Oczywiście można zaznaczyć, że to chwilowy skok. Jednak już jesteśmy pewni, że sprzedaż online przejmuje stery i kanały B2C. To umacnia w przekonaniu, że przyszłość w biznesie przetwórstwa wtekturze falistej będzie miała się bardzo dobrze. Wcześniej zauważyliśmy stały, stabilny wzrost. Teraz wzrost jest pikujący ku górze. Dodatkowo muszę zaznaczyć, że mamy nieustannie, że w Polsce wskaźnik zużycia opakowań per capita do Europy wynosi jedynie 60%, a przy rozwoju gospodarki i wzroście projektów e-commerce można przypuszczać, że może wznieść się ponad obecne 100% do Europy. Jesteśmy również krajem, gdzie w dalszym ciągu zauważalny jest przyrost firm produkcyjnych, generujący zauważalny udział w rynku opakowań z tektury falistej. 

Co sprawia, że tektura falista cieszy się taką popularnością? Doradzam dla Ciebie.

Niestety dla będących w branży firm, nowe, wchodzące na rynek firmy nie są zagrożeniem same w sobie, ale pojawiają się. Bariery wejścia nie są wielkie. Porozmawiaj o tym ze mną.

Jednak bez wsparcia z branży jest niezmiernie ciężko. Może wydaje się, że pudełko to kawałek tektury, od biedy można wyciąć nożyczkami. No to próbuj. Tektura falista nie jest również fizyką kwantową, więc przy odrobinie zacięcia i wsparcia możesz podnosić swoją wiedzą i umiejętności w zakresie prowadzenia biznesu w tekturze falistej.

Idziemy w stronę kosztów surowca. Mianowicie chcę napisać, że surowiec, czyli tektura falista jest relatywnie bardzo tanim surowcem. 1m2 3 warstwowej tektury falistej to ok. 1 zł. Tylko proszę tego nie dosłownie, ponieważ 3 warstwowe tektury mają różny skład i cenę, ale za 1 zł na dzisiaj i taniej też kupisz. Jak zniszczysz paletę tektury falistej to może uda Ci się przetrwać w branży jako nowicjusz, przy wywróceniu palety z whisky nie byłoby już tak kolorowo.

Koszty magazynowania nie są niski, jak to niektórzy uważają. Tektura falista to papier między którym hula powietrze. To jakim cudem to może być takie w magazynowaniu? No może porównując z mrożonkami itp. Lecz poziom marżowości może wielu wyprostować myślenie. Tu nie pracujemy na ogromnych marżach. Owszem możesz trafić na żyłę złota. Życzę nam wszystkim tego. Niemniej jednak uważam, że słabo kogoś golić i oczekiwać, że jak przyjdzie konkurencja, będzie jak wcześniej. Konkurencja w naszej branży jest. Zresztą jest wszędzie. Ponoć nie ma pomysłu, którego ktoś już nie wymyślił wcześniej. Jednak nie każdy się za niego zabrał i nie każdy, kto już się zabrał, zrobił to dobrze. Więc mając konkurencję nawet za ścianą nie oznacza, żę jesteś skazany na porażkę. Jeżeli znasz się, lub znasz taką osobę jak ja, masz coś pod czapą i nie jesteś leniwy. Biznes w tekturze falistej i produkcja opakowań może być ciekawą i dochodową przygodą dla Ciebie na wiele lat. 

Magazyn, czyli miejsce na surowiec, półprodukt i wyrób gotowy musisz zapewnić sobie by móc rozwijać się. Niemniej jednak nie jest to wymagane od razu.

Nasza branża, biznes producentów i przetwórców w tekturze falistej pozwala na naukę.

Możemy wejść agresywnie i strategię na wyniszczenie obrać, jednak kto wówczas wygrywa? Więcej ofiar i smród pozostaje. Lepiej step by step, maszyny po maszynie, logistyka, magazyn i dobrze szkolić i doceniać swoją kadrę produkcyjną. Przy okazji masz szansę na badanie i znalezienie swojej niszy na swoim rynku.

Ucieka mi temat magazynowania, ale jest dużo wiedzy i informacji, które mi się nasuwają przy okazji. 

Idąc dalej. Ciężar i obciążenia przy tekturze falistej jest niewielki. Przy małych pudełkach fasonowych z tektury falistej ok. 100g, przy dużych paletowych 3500g. Ładując Tir masz ok. 18000m2 surowca, co może warzyć 8 ton, gdzie Tir jest przystosowany do 24 ton – ⅓. To musi kosztować.

Podsumowując charakter popytu na produkty w tekturze falistej jest rosnący, a prognozy rozwoju rynku korzystne. Znajdując na swoim rynku niszę, fajnych Odbiorców zwiększysz konkurencyjności swojej firmy na swoim rynku.

Scroll to Top