Sztanca płaska - precyzyjne, wykrojnikowe opakowania

Sztanca płaska do tektury – w jednym przelocie otrzymujesz wycięte i oczyszczone z odpadu opakowanie, pudła, tekturę.

  • maszyny dowolnie konfiguracyjne pod Twoje prace
  • zróżnicowany rozmiar maszyn
  • podajnik: półautomatyczny, automatyczny, z dodatkowym buforem
  • stacja przygotowania kolejnej pracy przez jej rozpoczęciem
  • stacja oczyszczania użytku ze zbędnych ścinków tektury
  • odbieranie na paletę, na pasy wprost na sklejarkę

Maszyna do wykonania pudełek w technologii wykrojnikowej jest w pożądanym narzędziem w firmach zajmującymi się przetwórstwem tektury falistej.
Co to wykrojnik? Jaka jest różnica między maszyną płaską a rotacyjną? Na czym polega oczyszczenie użytku? Jak bardzo nam się przyda sztanca płaska?
Na te i inne pytania odpowiem poniżej.

Sztanca płaska potrzebuje wykrojników, czyli?

Wykrojnik to narzędzie, którego potrzebujemy, aby przenieść projekt opakowania, pudełka, kratownicy, czy nawet przekładek na deskę. W desce wycinane są otwory, w które wbijane są przygotowane pod Twój projekt: noże, bigi, perforacje. Mają one kształt Twojego projektu. Dodatkowo doklejane są gumy, gąbki i inne rodzaju dodatki pozwalające np. odpychanie tektury od wykrojnika.

Wykonanie zlecamy w firmach specjalizujących w tym. Zdarza się, że firmy przetwórcze mają u siebie komórkę, która się tym zajmuje. Najczęściej jednak sprowadza się to, do doraźnych napraw, wymian noży.

Czas wykonania wykrojnika, jeżeli już mamy zaakceptowany projekt to parę dni, a w nagłych przypadkach i dobrej współpracy nawet na ten sam dzień + dostawa. 

Dobrą praktyką przy korzystani z wykrojników jest stosowanie ich na jednej maszynie. Zdarza się, że posiadasz 2 lub 10 sztanc płaskich i korci czasami, aby przerzucić pracę na inną maszynę. Słabo. Wiem, że tylko raz chcesz to zrobić, natomiast z doświadczenia wiem, że Operatorzy i Kierownicy będą chcieli to nadużywać. To jest prosta droga do zdecydowanego zmniejszenia żywotności wykrojnika do tektury i w dobrym wariancie dodatkowe koszty, a w złym brak wykonania zlecenia na czas i bye bye mój Kliencie.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, zadzwoń.

Tekturowe opakowanie fasonowe stacja wykrojnika w sztancy płaskiej do opakowań fasonowych od DoradzamwTekturze
Wykrojnik płaski dla maszyn wykrawających pudła i opakowania w tekturze falistej z DoradzamwTekutrze
Sztanca z oczyszczaniem do tektury falistej

Sztanca płaska a sztanca rotacyjna?

Masz do wykonania powtarzalną lub jednorazową pracę. Ilość nakładu oscyluje między 500 a 10000 arkuszy. Mając tylko rotację (sztancę rotacyjną) nie masz wyjścia. Jednak przez cały czas zastanawiasz się, czy będzie dobrze, wystarczająco powtarzalnie dla Twojego Klienta? Czy odpady i siano nie będzie mu przeszkadzać w wykonanych przez Ciebie opakowaniach oraz kiedy zwróci się wykrojnik (na sztancę rotacyjną cena wykrojnika za mb jest wyższa o ok. 20-30%). Gdyby tego nie było mało, bigi z maszyny rotacyjnej nie są tak dokładne jak z płaskiej. Jest to duża różnica. W maszynach płaskich masz możliwość punktowego dopasowania wysokości noża, czy bigi. Jest to bardzo istotne z dwóch powodów. Pierwszy to jakość tektury, jej wilgotność, mieszanka, warunki otoczenia, wycinane elementy. Druga późniejsza obróbka, czyli np. przejście na sklejarkę. Mając słabe bigi z rotacji ciężko wyciągnąć odpowiednią wydajność i minimalizować odpad na sklejarce. Ze sztancy płaskiej uzyskać możemy bardzo dobre zagięcia. Tektura falista, którą często zrzucimy z rotacji, ma prawo przelecieć przez sztancę płaską.

Masz możliwość posiadać obydwie maszyny. Zastanów się pierwsze, czy będziesz mieć Klienta na nie. Pamiętaj, maszyny muszą też jeść. Udzielając odpowiedzi „TAK”, zyskasz dzięki takiemu podziałowi prac nową jakość prac, przy fajnym koszcie ich wykonywania.

 

Oczyszczenie arkusza tektury na sztancy płaskiej

stacja czyszcząca w sztancy płaskiej do tekturowych opakowań fasonowych

Często, a nawet coraz częściej, spotykam się z problemem moich Klientów dotyczącym odpadów. Ich odbiorcy nie chcą już ścinków tektury w pudełkach, wypychania kwadracików, których później mają u siebie pełno i wszędzie. Klienci wymagają i chcą już za to dopłacić. 

Sekcja czyszcząca w sztancy płaskiej do tektury składa się z dwóch części, które wchodząc w siebie powodują oderwanie, wcześniej przeciętych na wykrojniku kawałków zbędnej tektury, czyli odpadu. Możemy to wykonywać dla dużych elementów, które są dzielone na mniejsze kawałki (w celu łatwiejszego oderwania oraz późniejszemu przeniesieniu z maszyny na taśmociąg, czy do kosza). Jednocześnie jest to rozwiązanie problemu z małymi elementami. Dziurki, kwadraty, trójkąty, które muszą pozostać puste, mogę takimi się stać dzięki sekcji oczyszczania w sztancy płaskiej. Innym sposobem może być ręczne wypychanie odpadu. Jeżeli stać Cię na to, nie neguję. W odpowiednich warunkach nie ma wyjścia, patrz wyżej „Maszyna musi jeść”. 

Po co mi sztanca płaska do tektury?

Automat sztancujący do tektury falistej z oczyszczaniem i podajnikiem automatycznym od DoradzamwTekutrze

Prócz tego, co jest technicznie nieznaczące, czyli wygląd. Taka maszyna po prostu dobrze prezentuje się w firmie i jest często najładniejszą maszyną w całym parku maszynowym. Odwiedzający Partnerzy z zewnątrz zwracają dużo uwagi na taką maszynę.

Co jednak dla Ciebie powinno być najważniejsze, to jest to maszyna, która w zdecydowanym stopniu obniża koszty produkcyjne. Przechodząc z maszyn takich jak: tygiel, wykrawarka walcowa i im podobnych, zyskujesz duży powiew mocy przerobowych.

Twoja elastyczność zdecydowanie się zwiększa poprzez możliwość realizacji większej ilości prac w tym samym czasie, sekcji oczyszczania, paletyzacji użytków.
Zaangażowanie zasobów ludzkich idzie w dół. Do sztancy potrzebny jeden obrotny Operator. Możesz swoich pracowników oddelegować do innych fajnych rzeczy.
Szybkość wykrawania. To już w rękach Twojego Operatora i wybranej przez Ciebie konfiguracji. Możesz kupić sztancę płaską do tektury z podajnikiem automatycznym, buforem palety kolejnej, automatycznym wyjeżdżaniem wyciętych użytków z maszyny bez jej zatrzymywania, a przy tym jeszcze już oczyszczonych z każdej strony. Turbo extra maszyna, gdy masz plan na nią. Jak nie masz, to szybko przyjdzie. 

Jest to jedna z tych lubianych przez pracowników maszyn, a i Ty zapewne ją polubisz za jej zalety produkcyjne.

Złocenie na sztancy płaskiej?

Dla tektur litych jest jeszcze jednej element, który sprawia, że marżowość na produktach leci w górę. Złocenie, czyli nanoszenie folii w różnych kolorach i wtapianiu jej w arkusz. Potocznie to złocenie, ale kolory mogą być dowolne. Złociarka to maszyna przypominająca sztancę płaską. Taka maszyna może być również fajnie zautomatyzowana w podajnik, odbieracz, stanowisko Operatorskie z panelem i lampami pozwalającymi na kontrolę wykonywanej pracy.

Scroll to Top