Jaka Maszyna do sztancowania pudeł fasonowych: Tygiel czy Automat sztancujący?

Moi Klienci przychodzą do mnie z różnymi dylematami, które im towarzyszą na etapach prowadzenia firmy.

Jest etap, gdy zaczynamy się zastanawiać, czy to już?

Czy to ten czas, kiedy trzeba wykonać upgrade maszyn?

Dzisiaj będzie o tym czasie w odniesieniu do maszyn sztancujących płaskich. A że lubię kierować się konkretami, przedstawię Wam jak można patrzeć na ten zestaw maszyn przetwórczych. Wpis będzie zawierał różnice między Tyglem a Sztancą płaską do tektury falistej.

Będę Wam w kolejnym odsłonach przedstawiał różnice w działaniu tożsamych maszyn do produkcji i przetwórstwa wielowarstwowej tektury falistej.

Na początku termin do zapamiętania!

Sztancowanie – jest to proces polegający na wycięciu danego kształtu z materiału.

Kształt może być dowolny, o ile pozwoli na to technologia maszyny, narzędzia (np. wykrojnika) i nasza ułańska fantazja. Najczęściej w naszej branży przetwórców tektury falistej, jest to kształt pudełka fasonowego (np. fefco 427), ale również kratownice, przegrody, wkładki, belki wzmacniające, no i pudła klapowe.

Materiałem dla nas jest tektura falista wielowarstwowa. No, ale mamy tekturę litą, przeróżne papiery, skórę, polipropyleny, polietyleny, folię, pianki itp. Jest tego bardzo dużo.

Przy okazji dorzucę;

Bigowanie – jest to proces wygniatania na tekturze falistej, litej, papierze, kształtu pozwalającego na poprawę składania w konkretnym miejscu.

Najczęściej spotykacie bigowanie jednopunktowe oraz bigowanie trzypunktowe. Pozwala ono rozprężyć materiał, minimalizuje pękanie przetwarzanego surowca, zmniejszając naprężenia działające na nie w trakcie naszej ingerencji, czyli składania.

Tygiel DoradzamwTekturze

 Tygiel do tektury falistej i nie tylko!

Tygle sztancujące wykorzystywane są do wycinania wielu rodzajów materiału, takich jak: tektura, papier, plastik, skóra itp. Tygiel jest to zwarta maszyna, a jej budowa zapewnia poprawną pracę i umiarkowaną łatwość w obsłudze. Jest to maszyna, która ma niechlubną przeszłość. Chodzi o wypadkowość. Jest to maszyna, która podwyższyła wypadkowość nie jednej firmy z przetwórstwa tektury falistej, skóry i w dalszym ciągu można usłyszeć o incydentach związanych z tyglem. Niemniej jest to związane ze starymi przyzwyczajeniami, niż z jakąkolwiek wadą tygla. Jest to maszyna, przed którą stoi Operator, a że mamy instynkt “ratunkowy” to lubimy ratować np. arkusze źle załadowane. Gdy do tego dodamy kulturę organizacyjną, a raczej jej brak, polegający na wyłączeniu, odłączaniu krańcówek to możesz sobie wyobrazić, co może zrobić “krokodyl” (nazwa potoczna maszyny), mająca 30, 40 ton nacisku z Twoją ręką..
Mając jednak głowę na karku, pilnuję się krańcówek. Jest ich na tyle dużo, że zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Pamiętajmy, produkcja tektury falistej to operacje produkcyjne, poziom ryzyka występuje i należy zawsze o tym pamiętać.

Tygiel to wysoka skuteczność sztancowania. Pozwala na wycięcie bardzo małych i dokładnych elementów. Pozwala na precyzyjne i szybkie reagowanie na zmiany w grubości surowca, obniżania się noży, bigów. 

Operator tygla musi być dobrze przeszkolony, gdyż ten typ maszyny umożliwia błyskawiczne uszkodzenie narzędzia, którym jest wykrojnik.

Tekturowe opakowanie fasonowe stacja wykrojnika w sztancy płaskiej do opakowań fasonowych od DoradzamwTekturze

Wykrojnik – jest to narzędzie umożliwiające wykonanie cięcia, bigowania, perforacji, rycowania zgodnie z projektem graficznym. Wykrojnik posiada wykończenia umożliwiające precyzyjną pracę i podwyższenie żywotności.

Poszukujesz sprawdzonego dostawcy? Skontaktuj się ze mną.

Jednak w rękach wyszkolonego Pracownika jest może wiele. W precyzji i dokładności jest bardzo mocną bronią.

Jego ważnym aspektem jest możliwość ratowania prac, które były kaszerowane. No i niestety, coś nie wyszło w punkt. Nie ma spadów i co teraz zrobić? Tygiel pomoże. Możesz dokładać każdy arkusz z przesunięciem.

TIPS: Przed sztancowaniem skaszerowanych, poskakanych arkuszy tektury, przesortuj arkusze na podobnie spartolone.

DoradzamwTekturze

Tygiel może i powinien posiadać regulację docisku, system automatycznego smarowania oraz falownik do regulacji prędkości uderzeń. 

Tygiel musi posiadać zabezpieczenia: sugeruję min. 3 szt. Można dobrać bramki również bramki świetlne (jakich używa się w gilotynach).

Automatyczna sztanca płaski
z oczyszczaniem?

O ile założenie sztancy płaskiej jest zwiększenie potencjału produkcyjnego Twojej firmy, to stawiam tezę, że młodszy brat Tygla, jest nie tylko szybszy, ale ma w sobie ukryty potencjał. Owym potencjałem są funkcję “przed i po”. Czyli idzie po kolei procesu. Rozpoczynając podstawienie palet tektury, możemy posiadać opcję automatyczną, półautomatyczną lub ręczną z buforem. Pozwalają one na przygotowanie się do procesu sztancowania tektury falistej. Mając pod maszyną sztancującą przygotowane formatki, dokonujemy szybkiej zmiany palety, czy to przez podjazd kolejnej, przejazd wózkiem z nałożonymi użytkami, przerzuceniu arkuszy na podnośnik. Ilość możliwości już na tym etapie jest duża. W kolejnym etapie mamy sztancowanie, bigowanie. 

No to zakładamy wykrojnik i w drogę. Ale, ale. Mamy możliwość zrobienia przyrządu (ustawienia) kolejnej pracy jeszcze przed założeniem wykrojnika na płytę wykrojnikową. Jest to dodatek, który wymieniamy między pracami. 

Idąc dalej mamy możliwość konfiguracji maszyny ze stacją oczyszczania. Jest to stacja posiadająca właściwości pozbawienia arkusza tektury falistej odpadu niebędącego częścią gotowego produktu. Oczyścić możemy arkusz z każdej z czterech stron oraz części środkowej poprzez wymyślne, ale dobrze zaprojektowane systemy wypychające tekturę. 

Poszukujesz sprawdzonego dostawcy stacji oczyszczających? Skontaktuj się ze mną. 

Teraz przechodzą nasze wysztancowane użytki na sekcję odbioru. Tu możemy posiadać wiele rozwiązań. Jest to odkładanie na paletę z widną schodzącą w dół, a może z dodatkowym buforem “non-stop”, ale też możemy otrzymać pakiety, które szybko możemy przełożyć na paletę, sklejarkę, zszywacz. Dodatkowo maszynę możemy podłączyć pod odbiornik odpadu i w szybki sposób zyskiwać dodatkowo czas produkcyjny, który przy Tyglu idzie na sprzątanie.

Jak widać sztanca płaska to nie tylko wycinanie, ale i możliwość automatyzacji procesów około sztancujących.

Czy można porównać Tygiel i Automat sztancujący ze sobą?

Oczywiście. Automat ma wiele do zaoferowania, no ale.

Pierwsze zobaczysz różnicę w kasie. Długo nic więcej. Ale dalej miejsce potrzebne na automat sztancujący vs. tygiel. 

Jak sobie jednak zaczniemy liczyć to, patrząc w perspektywie nawet krótkiego czasu, przy przyzwoitych ilościach arkuszy do sztancowania automat szybko zarobi na siebie. A Tygiel? No cóż. Od czegoś trzeba zacząć w niepewnym świecie. Gdy poczujesz, że nie wyrabiasz się z zamówieniami trzeba go zastąpić automatem. Może będzie w kącie czekał na 2-3 zlecenia ciekawe na kwartał lub pokryje się kurzem i wyląduje na złomie…

Chcesz porozmawiać, czy w Twojej sytuacji trzeba rozpatrywać Automat czy Tygiel? Skontaktuj się.

Automat sztancujący do tektury falistej z oczyszczaniem i podajnikiem automatycznym od DoradzamwTekutrze
Scroll to Top