Maszyna fleksograficzna ze sztancą rotacyjną i sloterem do tektury falistej w Twojej produkcji?

Czy uniwersalność sprawdza się w tekturze falistej?

Oczywiście powie wielu znawców. Nie, to nie działa.

Jeżeli poszukujesz rozwiązania dla siebie, a raczej dla wykręcenia marży obsługując swoich Klientów, to kop głębiej.

Często widzą na allegro aukcję maszyn (od lat tych samych), na stronach dostawców to samo, ewentualnie w nowych skórkach. Wydaje się mi, że czas dla nich się zatrzymał. Poznali maszynę i to wystarczy. To, że można ją pokazać u jednego zadowolonego Klienta, gdzie później trzeba zrobić przegląd gratis :). Takim ilustrującym przykładem jest branża samochodowa. Czy każda osoba ma dobre doświadczenia z Grupą VW, PSI, Reno, Mazda, Toyota? No nie. To, jaka jest różnica, między nimi? Jedną z ważniejszych, nawet prywatnie, jest serwis, obsługa, dostęp do części, nowoczesne technologie, pakiety wyposażenia. Mając firmę, produkcję tym bardziej musimy zwracać uwagę na te aspekty. Why? Ponieważ gdy one nie zadziałają w firmie prowadzącej produkcję, to prywatnie nie wyjedziemy nową furą, tylko na taczkach ;), a Klienci znajdą błyskawicznie innego dostawcę pudeł z tektury falistej.

Flexo sloter rotacja 2 kolory, średnie, wysokie nakłady do tektury falistej. Doradztwo.

Co widzę wokół?

Przewija się wiele satelit wokół mnie, które pytają o cenę. Cena jest istotnym aspektem w każdym biznesie i również w przetwórstwie tektury falistej. Jednak w jaki sposób obliczyć zwrot z inwestycji wrzucając standardową maszynę ze strony? W jaki sposób dostosować maszynę fleksograficzną i jej zespoły do moich prac, wymagań CI (tożsamość marki, identyfikacja wizualna) moich chlebodawców? Marki takie jak LIDL, Biedronka i podobne mają księgi o ponad 20-50 stron instrukcji, a gość pyta o maszynę 1200×2400 ze sloterem i 2 kolory. Tak to nie idzie nic dobrze wykonać.

Jeżeli chcesz iść dalej, rozwinąć się, wejść w nową technologię, w obsługę danej grupy Klientów musi to zaznaczyć, abyśmy mogli wspólnie dokonać dobrej decyzji. Dla mnie każdy Klient jest inny. Twoje potrzeby najczęściej kompletnie są inne od innych. Można powiedzieć to opakowania, czym to się może różnić, jak to inni kupują, to musi być to dobre – to bullshit. Nie daj się w to wciągnąć. Trzeba zadawać dobre pytania. Jadąc z Klientem i pokazując mu to co chciał kupić, czasem okazuje się, że moje doświadczenie w prowadzeniu zakładów produkcyjnych, zdecydowanie pomaga w odkrywaniu możliwości, przed którymi stoisz. Czasem jest to maszyna w wyższymi, a czasem z niższymi wymaganiami.

Dopasowanie maszyny do fleksodruku z opcjami slota, rotacji, odkładania, czy odpadu to jest klucz, który może kompletnie zmienić Twój początkowy defaultowy wybór maszyny do tektury falistej, czy to rotacji, slotera, czy sklejarki. Prawidłowy dobór pozwoli zaoszczędzić sporo stresu i kasy.

To jak to z tym flekso ze sloterem, rotacją, stacker, czy in-line do tektury falistej?

Maszyna do wykonywania druku metodą fleksograficzną. Jest to druk wypukły, wykorzystujący farby szybkoschnące oraz form drukarskich (fotopolimerów o dostosowanej wysokości). W przeszłości druk fleksograficzny był uważany za niskojakościowy sposób nanoszenia farb na tekturę falistą. To już się zmieniło, jednak są osoby, które, jak i z maszynami, tak i wiedzą technologiczną zatrzymały się lata temu. Obecnie druk fleksograficzny może być wykonywany w jakość HQ. Nawet na rynku mamy rozwiązania hybrydowe, łączące ze sobą dwie technologie: fleksodruk z drukiem cyfrowym (w celu pełnej personalizacji wykonywanych prac). Co jest turbo ważne dla wielu Twoich przyszłych Klientów to farby, które zawierają szczątkowe ilości rozpuszczalników i można je stosować do pośredniego kontaktu z żywnością.

Walczymy o wyższe wydajności maszyn do tektury falistej.

Wspomniałem, że farby są szybkoschnące. Są farby wodne, które pozwalają w dobranej konfiguracji maszyny, na stabilnym druku bez echa, rozmazywania z dużymi prędkościami nawet powyżej 300 arkuszy na minutę.

Ile kolorów? A ile będzie Ci potrzeba? Standard dla Polski to 2 kolory, ale czy standard jest dla Ciebie? Sprawdzę to z Tobą. Co to znaczy 2 kolory? To liczba zespołów drukarskich. Każdego z nich możemy zalać innym kolorem przy wykonywaniu danego zlecenia produkcyjnego i tylko jednego. Jeżeli mamy pracę 3 kolorową to możemy ją wykonać na maszynie fleksograficznej, przepuszczając arkusze 2 razy przez maszynę. Wówczas za pierwszym razem arkuszy tektury falistej się nie sztancuje. Wycinanie wykonywane jest przy drugim przelocie tektury przez maszynę poligraficzną. Wówczas wycinamy sloty na sloterze, czy kształty na rotacji, a przy okazji w drodze na staker usuwamy zbędny odpad tektury falistej z użytków. Na każdy zespół druku flekso nakładamy narzędzie, czyli fotopolimer z formą, która przenosi odpowiedni kolor farby na arkusz tektury.

 

Flexo sloter rotacja do tektury falistej. Średnie i duże ilości. Doradztwo w tekturze falistej

Jeżeli masz pytania odnośnie doboru farby, fotopolimerów, składów, czy konstrukcji, daj mi znać.

Co jest ważne przy konfiguracji zespołów fleksodruku?

Prócz określenia liczby kolorów (zespołów drukarskich), ważny jest rodzaj prowadzenia arkusza, czyli trzymanie arkusza i dokładniejsze pasowanie kolorów na wykonywanym użytku tektury falistej. Określenie właściwej liniatury na wale. To jest często pomijany, a tak ważny element wykonywania prac. To stanowi o tym, do czego właściwie Twoja maszyna będzie służyła. Jaki rodzaj Klienta będziesz gościł na tej maszynie, określają powyższe. Tu należy pamiętać o Operatorze maszyny i jego umiejętnościach, kompetencjach, które możesz z nami podnieść. Są jeszcze dodatki pozwalające na lepsze efektywniejsze wykorzystanie zespołów druku fleksodruku do tektury falistej, ale to już będziemy rozważać przy konfiguracji maszyny dla Ciebie.

Co określa nam efektywność maszyny flexo do tektury falistej?

Jak masz napisane, że prędkość maszyny to 250 arkuszy tektury na minutę nie oznacza takiego wyniku w Twoich wyliczeniach po produkcyjnych. Why? Wyobraź sobie, że przekładasz 15 000 arkuszy na godzinę – 95 000 arkuszy na zmianę :). Dodaj jeszcze rozmiar tektury 3m2 w łapie. Przerzucisz? A w dwie osoby? Słabo to widzę.

Rodzaj podawania jest ważnym aspektem, który musimy przeanalizować. Mając szybką maszynę, nie możesz mieć wolnego podawania. Jeszcze te palety trzeba dostarczyć pod maszynę, a to oznacza bufory i działanie automatyczne (wdrożenie procedur — automatyzacji).

To jak jesteśmy przy podawaniu, to co wejdzie, musi jeszcze wyjść. To też jest wyzwaniem, jeżeli liczysz wydajność i opłacalności prac. Tyle ile włożysz, to wyciągasz, z tym że to nie jest już tak ładnie ułożone. No to jak to wydostać spod maszyny fleksograficznej? Tu też musimy dopasować rozwiązania dopasowane dla możliwości, na które Twoja firma jest gotowa. To, co możemy, a to z czym musimy się zderzyć, choćby brak miejsca determinuje odpowiednie dopasowanie.

Sztancowanie na maszynie fleksograficznej na rotacji i ze slotami

Mając już wrzucone dziesiątki gram farby, trzeba zastanowić się, jak wykończyć arkusz.

Oby nie tak na amen ;). Opracowując technologię (recepturę, procesy) danego zlecenia i mając parę maszyn, modułów do wyboru powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie: gdzie to zrobić. To proste pytanie skrywa wiele nie tak łatwych dylematów. Prosto jest tylko wówczas, gdy masz jedną maszynę i nie chcesz się rozwijać. Jednak tylko pozornie nie musisz myśleć o tym, jak wykonać dobrze pracę.

Wiele razy spotykałem się z sytuacją, że podważać musiałem słuszność decyzji technologicznych, które odpowiedzialni wpuszczali z automatu na daną maszynę. Wytłumaczeniem jest mnogość zleceń i brak czasu. Można znaleźć oszczędność, która może np. zasponsorować premię dla pracowników.

TIPS: organizujcie od czasu do czasu przegląd technologii — minimum wyrywkowo. Zauważysz, że często macie szansę uzyskać ciekawe przemyślenia.

Szybki setup w cenie.

Idąc do zespołów wycinających na flekso, zauważać należy w pierwszej kolejności możliwości ustawienia slotów, instalacji wykrojnika rotacyjnego. Szybkość ustawienia maszyny przy obecnych ilościach zleceń, bardzo znacząco wpływa opłacalność zlecenia. Przezbrojenia są i będzie ich coraz więcej. Maszyny starego typu, gdzie przezbrojenie to godzina i więcej to już przeszłość. Choć pewnie staruchy z zachodu jeszcze długo będą królować w firmach ceniących ich dziesięcioletnią bezawaryjność (co jest trochę wynikające z sentymentu do nich niż prawdy).

Jeżeli masz zapamiętać tylko jedną rzecz z powyższego: Czas przezbrojenia zrobi Ci marżę wynikającą z technologii.

Jeżeli nie jesteś międzynarodowym, czy korpo i masz duże ilości, to za chwilę przyjdą po nie i zabiorą sobie lub sam je zlecisz im. To oznacza, że musimy bardziej skupić się na elastyczności, znalezieniu swojego leja, przez który będą wpadać dla Ciebie zlecenia.

Smaczki, w które może być wyposażona maszyna flekso do tektury falistej w Twoim parku maszynowym, mogę doprowadzić wzrostu Twojej pozycji na rynku lokalnym. A że teraz czas sklepów internetowych, to i sprzedaż pudeł z tektury falistej online może otwierać dodatkowe wzrosty i wyjście poza Swoje lokalne otoczenie.

 

Wracając do procesu sztancowania tektury falistej na flexo to mnogość opcji takich jak: równanie wykładzin, dodatkowe bigowanie, przestawianie wałów, zerowanie lub powrót do ustawień, zapisywanie już wykonywanych prac, obsługa z panela głównego, czy nawet monitoring pozwalają na lepsze, szybsze, precyzyjniejsze wykonanie zamierzonego celu w danym czasie.

Jeszcze o oczyszczaniu arkuszy tektury z fleksograficznej maszyny sztancującej z rotacją.

Mamy możliwość dodania do konfiguracji różnych modułów, które wyczyszczą nam użytek. W zależności od ustaleń z Klientem musimy tak opracować sposób, który uchroni nas przed reklamacją Klienta i zminimalizuje ryzyko zwrotu np. TIR źle oczyszczonych pudeł (znam takie sytuacje). A jak domyślasz się lub niestety przeżyłeś, to wywalona bezsensu kasa pojawia się przed oczami.

Reklamacje to inny temat, jednak ze względu na możliwości produkcyjne maszyny flekso, podniosę go krótko. Zespół maszyny fleksograficzny ze sloterem, czy rotacyjnym szybko wykona nam parę tysięcy arkuszy. Jeżeli Twój Operator nie będzie miał nawyku, nakazu kontroli, Twoje nerwy mogą nie wytrzymać i sympatii do niego nie będzie miała znaczenia, a Twoi Klienci po prostu po kolejnym wkurwieniu na Ciebie (przecież nie na Operatora), odejdą.

TIPS: szukaj potencjalnych zagrożeń w organizacji. Zadawaj pytanie: co może stać się w tym miejscu najgorszego, a co złego, a co można zrobić lepiej? Tylko pamiętaj, gdy znajdziesz ze swoim Zespołem “coś”, zrób coś z tym ;).

A wracając do oczyszczania arkusza tektury falistej, może rozpocząć już od samego projektu, a dalej rozwiązań umieszczonych w wykrojniku rotacyjnym, przesuwając użytek pod wentylatorami, pasami z wibracjami np. z utrzymaniem pozycji arkusza tektury falistej w danej pozycji i przeniesieniem na stos. Zawsze zostają nam jeszcze automaty oczyszczające i ręczne czyszczenie. Dopasowanie do wymagań i dobre wywiedzenie się o potrzebach Twojego Klienta pozwoli Ci umieścić dany koszt w kalkulacji.

Maszyna fleksograficzna wymaga zmiany koloru nadruku.

Ok, i co? To znaczy, że musimy też zastanowić się nad tą operacją. Jak wykonać ją szybko i skutecznie. Technologicznie, w jaki sposób zmieniać kolory = kolejkować zlecenia. Organizacyjnie, jak pozbyć się farby ze zmiany koloru, gdzie popłuczyny zrzucić. W jaki sposób rozebrać zespół druku dostać się do komory, oczyścić kałamarz, jak często to trzeba robić. Część maszyn posiada rozwiązania, które pozwalają minimalizowanie czasu czyszczenia, ale przyjrzenie się temu procesowi jest kolejnym ważnym elementem wpływającym na marżowość wykonywanych przez Ciebie pudeł z tektury falistej.

Gdy przyjdzie Ci ochota na rozmowę..

Dopasowanie maszyny do swoich potrzeb jest częścią Twojej inwestycji, której nie powinieneś odpuścić.

Opcja kup teraz na allegro nie jest dla Ciebie.

Masz firmę i posiadasz już parę takich maszyn? Zauważyłem coś, co pominąłeś wcześniej.

To będzie Twoje pierwsze flekso w Twoim parku maszynowym.

Skontaktuj się ze mną i porozmawiajmy jak dobrze wydać Twoją kasę.

Prowadzenie produkcji w niepewnych czasie

Prowadzenie produkcji opakowań w niepewnych czasach Prowadząc biznes napotykamy na okresy lepsze, ciekawe, wzrostowe i gorsze, nudne, spadkowe. Spotykam się ze skrajnymi opiniami i doświadczeniami.

Read More »
DoradzamwTekturze pudełko karton opakowanie w Twojej firmie niech rośnie już dzisiaj

Tekturowy cień na plastikowym świecie

Tekturowy cień na plastikowym Świecie Zapewne ktoś z naszego towarzystwa “DoradzamwTekturze” pamięta czasy, gdy mówiło się “my plastic is fantastic”. Dla niewtajemniczonych – mówiło się

Read More »
Scroll to Top