Tekturowy cień na plastikowym Świecie

Zapewne ktoś z naszego towarzystwa “DoradzamwTekturze” pamięta czasy, gdy mówiło się “my plastic is fantastic”. Dla niewtajemniczonych – mówiło się tak o Trabantach.

Czas zachwytu wzornictwem reklamówki, plastikowymi wykończeniem daszków na głowę przeminął. Jednak pozostawił w nas, głęboko zakorzenioną myśl, że plastik pomagał w wielu sytuacjach. Gdy zmienialiśmy torby nylonowe, najczęściej kratką zdobioną, na piękną reklamówkę z napisem “pepsi”. Kolejne pokolenie przyszło na świat i już nie znało czasu bez foliówek, pampersów, folii stretch, plastikowych sztućców na imprezach, czy przy szosowych punktach z kiełbasą.

Postęp połączony z automatyzacją, elastycznością, kreatywnym podejściem do biznesu obejmującego okres kontraktu, przynosiło coraz więcej rozwiązań powodujących przyspieszenie konsumpcjonizmu w rozwiniętych i rozwijających się krajach.

To trochę jest jak obecnie z trującymi świat Chinami, które zabrały na swoje barki większość syfu, aby kraje rozwinięte mogły szczycić się minimalizacją śladu węglowego.

W trakcie mijających dekad można zauważyć elementy, które są tworzone i przemijają, aby ponownie po 50-60 może mniej lat wrócić w świetle reflektorów. Tworzone rozwiązania wyprzedzają nasze postrzeganie przyszłego świata. Skutki implementacji na przykład plastiku do przemysłu przyniosły niewiarygodne przyspieszenie, którym Ziemianie się zachłysnęli, a Ziemia ma teraz czkawkę.

Zmiany w ekosystemie są widoczne. Patrząc, że branża plastikowa to miliardowy biznes z produkcją ponad 350 mln ton. Co ciekawe, wraz ze wzrostem świadomości konsumentów, użytkowników są nam dostarczane informacje a to o fantastycznych właściwościach np. biodegradowalnych. Jak to już przestaje działać, otrzymujemy kolejną narrację o polimerach, które fantastycznie współdziałają z tekturą. Jak sam nie może, to przyłączymy do czegoś eko i będzie dobrze. Działania związane w ostatnich latach z używaniem maseczek, rękawiczek jednorazowych spowodowały dobry biznes dla największych ich producentów. Małe firmy nawet, gdyby chciały dołączyć się do tego działania, nie miały na to czasu :).

Teraz mają czas na dołączenie do tego pociągu, ale bilety do loży VIP już dawno wyprzedane.
W dodatku przepisy zaczynają być uciążliwe dla firm. Na jakiś czas firmy będą opłaty przenosić na konsumenta, jednak granica lubienia danego produktu kończy się przy odpowiedniej kwocie. Gdy rynek robi to wspólnie nie jest to tak mocno zauważalne, jednak impactu jest bardzo dotkliwy.

Śledząc doniesienia biznesowe można napotkać na nieustanne olbrzymie inwestycję w tej branży. Jak widać, firmy nie do końca chcą oddać rynek w ręce azjackie. Regulacjami można wiele zdziałać i chronić wewnętrzne zyski. Wszystko dzieje się powoli. Nie radzimy sobie z tak dużą ilością odpadów, a jednak zauważam tylko ruchy pozorowane.

Mówię tektura widzisz …

Jako, że przechodzimy w okres stopniowej transformacji “plastiko zachwytu” do naturalnych źródeł wynika nie z mody, trendu. To jest już efekt działania. Działaniem są potężne inwestycje, które dają kopniaka w rozwoju danej technologii.

Poszukiwanie optymalizacji kosztów doprowadziło nas do tworzyw sztucznych. Obecnie rynek dysponuje zwiększającymi się zasobami technologicznymi, wiedzą oraz chęcią poszukiwania czegoś innowacyjnego. 

Efekt świeżości powiązany jest z regułą, która mówi, że pierwsi zgarniają najlepsze profity. Nie inaczej jest w tym przypadku. Duże międzynarodowe firmy produkowały pudła proste, następnie z nadrukiem, dalej z uszlachetnianiem, aby w końcu zatoczyć koło i wrócić do prostej, szarej tektury. Najlepiej makulaturowej. Pewnie niejeden znawca papieru, przy dotknięciu obecnej jakości surowca puknąłby się w czoło. Patrząc na przeszłe i nie tak dalekie lata, produkty w sklepie pakowało się w gazety. I też się żyło. 

Nasz ulubiony surowiec, czyli tektura falista kojarzona przez lata z dziadostwem, bylejakością, wraz ze wzrostem świadomości konsumentów rośnie jej wartość.

Wartość tektury falistej to nie tylko ekologia. Należy wymienić łatwość przekształcania w różne kształty, stosunkowo niską cenę surowca, małe wymagania co do magazynowania i składowania. To tylko część walorów. 

Obecnie są plany nad zmianą składu tektury falistej na inne składniki eliminując choćby w części, a nawet w całości wkład drzewny. Mam na myśli tekturę z trawy, czy kukurydzy. To jednak na przetwórstwo tektury falistej, a mam na myśli maszyny przetwórcze nie widać oddziaływania. Zmiana surowca, a pudełka będą wykonywane na tych samych maszynach co wcześniej.

Wpływ wynalazku, jak jest tektura falista daje nam szansę na tworzenie naszego otoczenia zdrowszym, czystszym, ale i rozwijającym się.

W czasie zdominowania B2C przez sklepy online – a uważam, że jesteśmy dopiero na samym początku tych zmian, zauważyć można niesamowicie szybkie odwrócenie trendów konsumenckich.

Pokaż mi jak to wygląda i gdzie mam nacisnąć, aby zamówić.

Na tym polu producenci opakowań tekturowych mają wiele jeszcze do zrobienia. Na samym polu zmian zewnętrznych jest co robić, a gdy wejdziemy w opakowanie wówczas nie będzie czasu, aby się nudzić. 

Ilość rodzajów wypełnień, które możemy obecnie spotkać przyprawia o zawrót głowy. Możemy przecież zamienić je na ciekawe i interesujące konstrukcję tekturowe. Oferować spójny przekaz konsumentowi. 

Linia produktów i opakowanie wpisują się ekopakowaniowy trend.

Rynek dostaw również stoi przed wielkimi zmianami. Zwiększenie kosztów transportu, presji zarobkowych rzucają wyzwanie operatorom logistycznym.

Planowane zmiany w podejściu do obsługi przesyłek wskazują na drastyczne ograniczenia w szeregach kurierów. Automatyzacja procesów, cyfryzacja, przerzucenie transportu od nadawcę do huba przeładunkowego i od magazynu przeładunkowego na odbiorcę. 

Czy zapłacisz mniej o 50 gr za przesyłkę, jak będziesz musiał ją dostarczyć w odpowiednie miejsce, a 5 zł? A może inaczej, czy dostarczysz przesyłkę do punktu jak to będzie tylko jedyna możliwość wysłania jej?

słońce plaża plastik opakowania

W jaki sposób przygotować się na zmianę w otoczeniu producenta opakowań?

Jest wiele mądrzejszych osób ode mnie, które kipią od pomysłów, jednak sam dostrzegam wiele możliwości nadciągających zmian. Mamy na rynku wiele osób i firm, które mogą osiągać ciekawe wyniki.

Warunki biznesowe uważane są w przestrzenie na niesprzyjające do rozwoju, jednak zyski wielu firm szybują. Jak oni to robią i czemu Ty nie możesz implementować zmian, które wyciągną Cię w niebo rentownościowego sukcesu?

Zmiany są potrzebne, trzeźwe spojrzenie na otoczenie, poszukiwanie optymalizacji kosztów.

Poszukuj optymalizacji kosztów przy wdrażaniu ekopakowań na rynek.

Zapraszam do kontaktu Adam Rus DoradzamwTekturze

Prowadzenie produkcji w niepewnych czasie

Prowadzenie produkcji opakowań w niepewnych czasach Prowadząc biznes napotykamy na okresy lepsze, ciekawe, wzrostowe i gorsze, nudne, spadkowe. Spotykam się ze skrajnymi opiniami i doświadczeniami.

Read More »
DoradzamwTekturze pudełko karton opakowanie w Twojej firmie niech rośnie już dzisiaj

Tekturowy cień na plastikowym świecie

Tekturowy cień na plastikowym Świecie Zapewne ktoś z naszego towarzystwa “DoradzamwTekturze” pamięta czasy, gdy mówiło się “my plastic is fantastic”. Dla niewtajemniczonych – mówiło się

Read More »
Scroll to Top