Jak pakować i wysyłać opakowania z tektury falistej do Klientów?

Jeden wysyła rowery a drugi pudełka wytworzone z tektury falistej. Co z tego wynika? Wartość towaru na jednym i na drugim zestawie jest inna. Zarobek z samej wartości tu idzie, a nie biorę pod uwagę wartości marki, której na opakowaniach ciężko jest wychodować. Niska wartość przewożonego wyrobu gotowego, który w tym wypadku są pudełka klapowe, niosą za sobą barierę obszaru działania.

Pudełko fefco 201 to jest 2,5 grubości tektury falistej. Na każdym rzędzie pozbywamy się pół grubości – płacimy za przewóz powietrza. 

Łatwość uszkodzenia dodaje dodatkowe odstępy między paletami, miejsce na nimi. utrudnione piętrowanie. Różnorodność magazynów u naszych Klientów jest też naszą stratą.

Będąc korpo graczem, czasem udaje się przepchnąć 2,1m palety, jednak nawet tu Klienci zaczęli wymagać dostosowania się to wysokości belek na swoich magazynach. 

doradztwo dla nowych pomysłów w tekturze falistej i maszyny pudełko karton opakowanie tekturowe

Jednym z ważnych elementów, wpływających na cenę naszych pudeł jest logistyka. Na niej skupimy się dzisiaj. W jej skład musimy wyróżnić pakowanie, transport wewnętrzny, składowanie w półproduktów, magazynowanie, transport, zwroty. Ten element, dobrze przemyślany, może ukazać nam dodatkowe procenty marżowości naszego przedsiębiorstwa. Jeżeli popatrzysz na swoją firmę albo konkurencję, jak myślisz, co zajmuje najwięcej m2? Co jest najdroższym składnikiem? Oczywiście, prócz wiedzy :).

Wszystko kręci się wokół surowca, czyli tektury falistej. Wszystko wokół to są drobne procenty, które nie powinny wynieść, sumując więcej niż 45% wyceny Twojego pudełka (45% nie jest dobrym wynikiem – przy tym wyniku, zastanów się, co zrobić lepiej). 

Skoro surowiec – tektura falista – ma tak wysoką pozycję w wartości opakowania, musimy zadbać o nią, minimalizując jej straty podczas całego cyklu przetwórczego. Temat kalkulacji poruszę w kolejnych wpisach. Teraz zadbam o Twoją wiedzę na temat logistyki po produkcji tekturowego złota.

Spinanie opakowań tekturowych przy maszynie.

Pakowanie polegające na wiązaniu odpowiednich wielkości logistycznych. Ustalenia powinny być już potwierdzone na etapie kalkulacji. To są ustalenia, które nie powinny być traktowane po macoszemu. To co my sobie wymyślimy, nie ma nic wspólnego z tym, co chce nasz Klient. To już nie te czasy. Proste pytanie: “jaki rodzaj pakowania jest przez Ciebie oczekiwany?”. To proste pytanie, może nas ustrzec przed niejedną głupią reklamacją. A jak później przeczytasz, nie są to tanie reklamacje w kontekście marżowości (nie wchodzę w tym miejscu w postrzeganie Twojej marki). Mogą odbić się nam czkawką i dostarczyć niejednej firmie niemały problem. Jeżeli już wiemy i będziesz o tym pamiętać, idziemy dalej.

W zależności od wielkości naszego biznesu nastawiamy się na “konkretną grupę Klientów”. Tacy Klienci mają określone preferencję odnośnie dostaw. Z upływem czasu w branży, zaczynamy dostrzegać wzorce i schematy obsługiwanych sektorów rynku.

Zaczynając od nowej firmy, wchodzącej na rynek przetwórstwa tektury falistej, najczęściej spotkamy się z folią strech i/lub prostą wiązarką na taśmę 9-12 mm. To jest etap, gdzie już musimy doliczać pojawiające się operacje i materiały, czyli koszty. Folia, czy taśma może jednostkowo nie jest droga. Jej koszt liczony jest w 0,01. Z tym, że patrząc na faktury, na końcu miesiąca suma netto w powyższych pozycjach występuje. Czy to będzie na początku 200 zł, czy z czasem parę tysięcy, to na każdym etapie naszej działalności i nie powinniśmy jej pomijać. 

Dobre praktyki liczenia naszej pracy i wykorzystania zasobów może uratować nas przed dokładaniem do biznesu.

Jeżeli już mamy spakowany pakiet, np. 50 opakowań klapowych obwiązanych taśmą, to idziemy na paletę. 

Drewno idzie w górę, czasem trochę spadnie i znowu w górę. To samo dzieje się w tekturze. To jest jeszcze ważniejszy element kosztowy. Musimy przyjrzeć się niemu i ubrać to w proces. Jeżeli jedna paleta techniczna kosztuje 15 zł i sprzedajemy towar na 500 paletach miesięcznie, wychodzi nam 7500 zł. Kto za to płaci? Tu już wewnętrzne trzeba ustalić, kto, co i jak to ma wyglądać. Nie Lekceważ tego, prawie 100 000 rocznie to już kawał kasy.

Transport wewnętrzny palet opakowań z tektury falistej.

Jeżeli przyszła nam do głowy optymalizacja transportu wewnętrznego, operacji wokół produkcyjnych, a jeszcze lepiej, gdy widzimy to na liczbach, to czeka nas ciekawy projekt. Jest to duże posunięcie, które najlepiej, aby znalazło miejsce w naszej głowie jeszcze w momencie rozpoczęcia działalności. Z każdą kolejną maszyną, gniazdem produkcyjnym koszt zmian jest wyższy i przyzwyczajamy się, machając ręką, udając, że nie zauważamy problemu.

Oczywiście, gdy startujesz z jedną maszyną i/lub masz do dyspozycji do 300m2 nie wymagam od Ciebie pisania projektu oszacowania najlepszego wariantu. Należy jednak pomyśleć o najlepszym ustawieniu. Często układam z Klientem workfloor i okazuje się, że z małej, zawalonej przestrzeni zyskujemy, całkiem ciekawą powierzchnię. Dalej kłania się samodyscyplina, ale to inny temat, który jest wielowątkowy (w blogu będzie za jakiś czas).

Jeżeli jesteś już na etapie rozważania zakupu swojej hali, wynajmu czegoś ponad 1000 m2 musimy zmóżdżyć się nad optymalizacją przestrzeni. Ustawienie nie tylko maszyn, ale i urządzeń, ścieżki, drogi przejazdu, bufory, dobór regałów. Te elementy będą świadczyły o naszej efektywności w przyszłości. Co przełoży się na koszty lub jak wolisz oszczędności. Dla mnie unikanie nie jest oszczędnością, więc rozumiem, że klepanie po plecach jest obecnie jedyną metodą na mobilizowanie zespołu w większości organizacji.

Jeżeli dobrze przysiądziesz przy rozplanowaniu produkcji, masz margines ceny, której konkurencja może już nie mieć.

A że przy okazji Twoim Ludziom będzie się bezpieczniej i dobrze pracować, należy doliczyć do korzyści myślenia do przodu.

Magazyn surowca, półproduktu, wyrobu gotowego w produkcji opakowań z tektury falistej.

Do naszego rozważania pominiemy magazyn surowca, któremu poświęcę cały wpis.

Mając rozwijającą się produkcję, sprawnych handlowców, czy też jednego w postaci Właściciela, należy Ci się kciuk w górę i gratki. Trzeba minimum utrzymywać swoje miejsce na rynku, co nie jest nierobienie niczego. Na rynek wchodzą nowi gracze, którzy mają coś, co na początku miały wieloletnie firmy.

Piszę tu o “tygrysim pazurze”. Wchodzące na rynek firmy chcą zarabiać, zaznaczać swoją pozycję na rynku. Mając w zasięgu maszyny do opakowań, które szybko przezbrajają się, dostosowane są do małych ilości, w łatwy sposób mogą wejść w piaskownicę starych graczy. Oczywiście nie jest tak prosto, gdyż brak im wiedzy, doświadczenia, feelingu tektury. Jednak ich świeżość często zachęca do współpracy. Nie wskazuję tu wygranych, gdyż to bardzo indywidualna sprawa i każda ze stron ma wiele do zaoferowania. Najgorsze to zamknięcie się na to, co już się znało.

To gwarantuję Ci, może zniszczyć najlepszy biznes. Świat zmienia się, dostosowanie się, elastyczność, zrozumienie potrzeb przebija się nad 20-letnim doświadczeniem w branży.

Mając lata doświadczenia w produkcji na maszynach do opakowań w tekturze falistej może dużo.

Jednak dostosowanie, przewietrzenie firmy, optymalizacja procesów, ułożenie miejsca magazynowania, podważanie status quo w naszej branży produkcji tektury falistej jest turbo ważne.

Zwrot w kierunku sprzedaży e-commerce pudeł klapowych determinuje nie tylko dostosowanie maszyn do opakowań z tektur wielowarstwowych, ale i wejście w zupełnie inny wymiar magazynowania.

Wiele Twoich Klientów rezygnuje ze swoich magazynów opakowaniach tekturowych.

Rolę magazynów przejmują producenci opakowań. Gospodarka JIT (Just in Time = dostawy na czas) nie jest już przeznaczona dla przemysłu motoryzacyjnego. Obecnie mali sprzedawcy borykają się z miejscem. Maksymalizują powierzchnię na sprzedawane produkty. Obcinamy również koszta lokali, co sprawia, że są za każdym razem za małe. Co za tym idzie, nie ma tam miejsca na opakowania. Opakowania mają przyjechać w chwili, gdy będą potrzebne. Dodatkowo Twoi Klienci będą wymagali lub już to robią dokładnych ilości w danej dostawie.

businessman, boxes, transport

Jest to kolejne przekazanie kompetencji na producentów opakowań. Klient nie chce zastanawiać się na przyszłość i mieć problemy, gdy rypnie mu się jedno “0” w zamówieniu miesięcznym. Ty masz mieć zbudowany stock w opakowaniach. To jak to zrobisz należy do Ciebie. Jednak ten element źle ustawiony może być równią pochyłą do blokowania Twojego cash flow i oby na tym się zatrzymało.

Czy Klient zapłaci Ci więcej za trzymanie opakowań z tektury falistej u Ciebie?

Będąc świadomym swoich kosztów, zdecydowanie łatwiej rozmawiać o nich z Klientami.

Twoi Klienci też umieją liczyć i to, że wolą trzymać u Ciebie towar z czegoś wynika.

Nie jest to tylko powierzchnia, ale niestety i ryzyko, że jednak coś może jebnąć i zostaniesz znad produkcją. Należy również pamiętać, że koszt liczony jest po wystawieniu faktury, więc mając towar na magazynie, ciągle jest to Twój koszt. Koszt, który musisz określić i być jego świadomy. Oszacowanie wartości magazynów i trzymanie go na ustalonej pozycji to ważny element dyscypliny organizacyjnej.

Ile wynosi koszt dostawy opakowań tekturowych do Klienta?

Musimy zacząć od decyzji w rozwiązania, które są dostępne i ich opłacalność. 

Zdajesz sobie sprawę w ważnej kolumny w kalkulacji “Transport”. Widziałem wiele razy hurraoptymizm tematów z oddalonych krańców Polski, Niemiec, Francji, czy jeszcze dalszych. O ile rowery, skutery warto dostarczyć na taką odległość, to opakowania wielowarstwowe już niekoniecznie. Na początku wspominałem o transporcie powietrza i niskiej wartości w porównaniu do kosztu przewozu.

Wiesz co w tym jest extra, wiesz, kto jest Twoją konkurencją i czym dysponuje.

Korpo przedsiębiorstwa, mają swoją specjalizację. Mali gracze, swoje słabe strony. 

"Ty masz swoją super moc, nie obawiaj się użyć".

Jeżeli jeszcze jej nie masz, pomyśl o niej. W pierwszym okresie, gdzie uczysz się wszystkiego, możesz jej poszukiwać i to jest ok. Mając już na karku kolejną wiosnę w branży opakowaniowej, jako producent pudełek musisz zadać sobie poważne pytanie: W czym jestem najlepszy?

Kiedy masz odpowiedzi na inne składniki kalkulacji, dorzucamy transport do worka.

O ile nie jesteś tekturnikiem (producentem tektury falistej), a i to nie zawsze się spina, idziesz w podział transportów swój i obcy.

Jeżeli masz kasę na leasing lub cash na busa, to już w niedługim czasie po rozpoczęciu działalności powinno wychodzić, że jest to istotny środek trwały w Twoim bilansie. Może znajdziesz na początek fajnego emeryta, który ma swój samochód i chętnie zajmie się przewozem Twoich opakowań wielowarstwowych. 

Z czasem powinny pojawiać się całopojazdowe tematy, ale bez pośpiechu. Rozpoczynając biznes, dobrze wyćwiczyć się na mniejszych kwotach, aby nie dostać dwóch zwrotów TIR i nie musieć zwinąć interesu. 

Przeliczenie kosztu transportu na przewożone pudełka tekturowe pozwoli Ci ominąć wiele niedobrych doświadczeń. Po prostu jest to must have.

O ile jeszcze wokół komina można liczyć z grubsza, biorąc w jednym transporcie paru Klientów, ale w wielopaletowe wysyłki to już liczysz konkret. 

Jeżeli wokół komina zrobisz 60 tys km rocznie i wyliczysz o jeden złoty mniej, to masz sześć dyszek w plecy. Dużo, mało? Zależy jak patrzysz. Jak mało, to przejdź całą firmę i zastanów się, czy dla Twoich Ludzi to nie jest mało.

Niedoszacowanie kosztów logistycznych może wyłożyć dobrze marżowe produkcje i firmę.

Sześćdziesiąt tys za jazdę na miejscu, sto tysiaków za palety, dodatkowe dwa etaty na pracach magazynowych, pięć reklamacji zewnętrznych.

Policzyłeś, ile już wyszło? Mi wyszło trzysta tysięcy w rok.

Jest o co walczyć, prawda?

Potrzebujesz wsparcia w:

– usystematyzowaniu Twoich procesów, 

– planie inwestycji,

– przeprowadzeniu inwestycji,

– audycie wewnętrznym,

– w tekturze falistej?

Porozmawiaj ze mną i ułożymy plan działania.

Najbliższe tematy w opracowywaniu na blog:

 

  • 5S – samodyscyplina, zależy od każdego w organizacji.
  • Transporter wewnętrzny w zakładzie produkującym pudełka z tektury falistej.
  • Rodzaje pakowania i zabezpieczania produktów z lichej tektury po zakończeniu ostatniej operacji.
  • Kalkulacje w kontekście wartości tektury falistej w cenie końcowej, a inne składniki podrażające Twoją obsługę.
  • Co powinno znaleźć się w magazynie surowca i kolejnym dla produkcji opakowań z tektury falistej.
  • Reklamacje wewnętrzne i zewnętrzne.

Jeżeli potrzeba Ci więcej informacji o opakowaniach z tektury falistej, daj znać.

Scroll to Top