Czy Nowy Ład będzie impulsem do automatyzacji maszyn do opakowań w tekturze falistej?

Mając firmę produkującą opakowania z tektury falistej, każdego dnia stoimy przed dylematem kolejnych decyzji w obrębie funkcjonowania działalności.

Jest o czym myśleć. Supply chain jest złożony. Zmiany rynku dyktowane zwiększającym się konsumpcjonizmem, zmianą preferencji zakupowych, determinują nie tylko zachwianie bilansu podaż – popyt. Przesunięcie odważnika na stronę popytu, odreagowywuje wzrostem cen.

Jesteśmy obecnie w bardzo trudnym okresie, gdzie dojście do poziomu cen zachodnioeuropejskich się dokonuje. Wyrównywanie zarobków nie jest łatwe. Zdecydowanie łatwiej wyrównać ceny sprzedaży. Co widać już nie tylko wśród wielkich korpo ludków, ale i w coraz mniejszych firmach. Łatwość i możliwość eksportu towaru, pudeł tekturowych umożliwia łatwiejsze naliczenie wyższej marży na opakowanie. Nie wszystkie firmy muszą wysyłać opakowania na eksport (do Europy zachodniej), ale fakt zwiększenia udziału w przewozie pudeł z tektury w głąb wspólnoty, zwiększa ssanie wewnętrzne. 

Dobrze, że jesteśmy zaradni w automatyzacji w maszynach do tektury falistej.

Zmniejszenie podaży tektury, tłumaczone ogromnymi zamówieniami, a obecnie brakiem papieru, sprawnie odbiły cenę surowca potrzebnego do produkcji pudła w górę. Ta część łańcucha dostaw odhaczył swój cel. Zyski będą wykazane na zakończenie roku pomimo mniejszych ilości produkcyjnych z początku roku (remonty, modernizacje, przestoje). To co się odpuściło w dalszej części roku i później zaprocentuje. Automatyzacja w maszyny do opakowań w topie firm już zostały zrealizowane i ulegają dalszemu procesowi. Nastąpił reset podyktowany spadającą marżowością. Dobrze zasiane pole i zadbane da dobre plony.

Jak już wiemy, że wieloryby zrobiły swoją robotę, musimy teraz optymalizować swoje procesy produkcyjne.

Gdzie w automatyzacji znajdują się średnie i małe firmy? 

Jednym słowem “wszędzie”.

MŚP – w tym “garażówki” się zmieniają. Obecnie można szeroko otworzyć oczy widząc, jakie rakiety posiadają Płotki. Bycie Płotką już zaciera granicę grajdołka z nożykami w rękach. Poziom wiedzy wzrasta. Nagminny brak wyliczeń wydajności, kosztów z roku na rok przechodzi powoli na margines. Marża w coraz większym procencie zawiera obsługę. Układanie procesów zyskuje na wartości w produkcji opakowań z tektury falistej. 

Kontrola kosztów logistyczny, przezbrojeń, daje wiele fajnych informacji, na których można zrobić ciekawy efekt.

Jednym z korzyści jest uzyskanie feedback odnośnie potrzeby i przede wszystkim opłacalności wejścia w automatyzację w produkcji opakowań tekturowych.

 

Realizując projekty z Klientami, zauważam straty wywoływane poprzez nieefektywne wykonywanie opakowań klapowych, czy też klapówek. Otwarcie się na zmianę, na przyszłością, przykryte jest szczelną zasłoną przyzwyczajenia.

Nie ma gotowej receptury na zmianę i automatyzację produkcji opakowań z tektury falistej w Twojej firmie.

Chcą zgłębić temat, potrzebna jest analizy. Wielokrotnie przerabiałem temat, gdzie wybrana maszyna przez firmę wylatywała nam w czasie przeprowadzania projektu automatyzacji maszyn i organizacji. Nasze doświadczenia i tzw. “zawsze tak robiliśmy” ograniczają nasze widzenie problemów. Gdy dodamy do tego brak czasu na podejście strategiczne i dystans do obecnej sytuacji, zostaje nam babranie się tym samym garze. Kroki polegające na gaszeniu pożarów, akcjach partyzanckich noszą z sobą niepotrzebne ryzyko mogące rozwalić w każdym momencie długo działającą firmę. 

Klient teraz ma możliwość złożenia zamówienia bądź gdzie. Nie chce słuchać o Twoich problemach. Dość ma swoich. W obecnych czasach dobry dostawca to ten, o którym nikt nie wie.

Opakowania są w jakości przewidywalnej i na czas.

Jak funkcjonować, aby sprostać wymaganiom rynkowym?

Nie dam Ci tu i teraz jednej odpowiedzi. Musimy ją wspólnie wypracować.

Trzeba zainwestować czas w zmiany. Automatyzacja w produkcji opakowań z tektury falistej pomaga. Trzeba jednak pamiętać, że to kosztuje. Łatwo przesadzić i zainwestować kasę, którą będzie długo się zwracać.

Co możemy wspólnie automatyzować w firmie produkującą tekturę falistą?

Rozpoczynając od korzenia, musimy zainteresować się system. Obsługa systemowa pomaga wychwytywać anomalie, zminimalizować ryzyko dokładania do interesu, minimalizować błędy wprowadzania danych, przyśpieszać decyzyjność, automatyzować wymianę danych z Klientami i dostawcami oraz dostęp do BI (Business Intelligence).

Automatyzacja maszyn do opakowań.

Co właściwie możemy zautomatyzować na produkcji? 

Począwszy od transportu wewnętrznego zintegrowanego ze system (ERP, WMS). Wprowadzić rolotoki, ustawianie odpowiednich palet w odpowiednie miejsca, w danym czasie.

Przeprowadzać wysztancowane opakowania tekturowe z maszyny na maszynę, czyli np. ze fleksodrukarki z modułami rotacji, slotera na sklejarkę trzy punktową.

Po sklejeniu wypluć etykietę, gdzie ilości będą automatycznie dopisane do danych, jak również czas pracy, wydajność, zejście surowca, straty i zużycie narzędzi, kleju. Ciekawe?

Można pokazać Klientowi, że jego pudełka są już w magazynie i czekają na odbiór przy trzeciej rampie. Zakupowiec dostanie sygnał, że stan surowca zszedł w dół do poziomu minimalnego. Wyskoczył trigger “zamów”, a może automat wyszuka najkorzystniejsze warunki zakupowe w danej chwili i wystawi zamówienia, które trzeba tylko “zaakceptować”.

Widzisz w powyższym koszty czy oszczędności?

Wchodząc na maszyny do opakowań tekturowych, możemy wymyślić dowolny moduł.

Automatyzacja na maszynie przetwórczej tekturę ciężko sprowadzić obecnie do automatycznego wycinania, podawania, wyrzucania. 

Technologie wprowadzane w naszą branżę zaczynają się na mierzeniu temperatury łożysk, wysłaniem komunikatu o tym fakcie, zamówieniu ich, a kończymy na robotach, które zastępują ręce Operatora.

Takie automatyzacje w maszynach do opakowań może nie są dla mniejszych graczy rynku na pierwszy rzut oka. Natomiast należy mieć ich świadomość w kontekście wymagań odbiorcy, podnoszenia poprzeczki obsługi, dotacji.

Mniejszą automatyzacją w urządzeniach do produkcji opakowań są usprawniania poszczególnych etapów wykonywania zleceń. Podajniki pozwalające na przyspieszenie procesu i jednocześnie odczepienie Operatora od tego miejsca. Pozwalając mu na wykonanie np. sprawdzenia jakości, przejścia do wykonywania kolejnego przezbrojenia.

Maszyny muszą autonomicznie pracować, przejmując proste, powtarzające procesy.

Koszt zmian jest widoczny. Boli patrząc na niego krótkoterminowo.

 

Czy jednak stać nas na bierne przyglądanie się zmianom? 

Proste produkcje mogą szybko przesunąć się na wschód europy.

Wprowadzane zmiany, zwiększenie kosztów pracowniczych, wyższe zarobki. To są dobre informacje, natomiast będąc przedsiębiorcą musisz reagować. Wyprzedzać przyszłe zdarzenia. Słysząc nowy ład, patrząc na ostatnie lata, dotykając historii europy zachodniej powinniśmy zastanowić się nad sposobem wykonywania produkcji opakowań tekturowych.

 

Jak nie jesteś gotów już teraz. Dobrze jest się zastanowić, zrobić plan. Ułożyć poszczególne kroki, które pomogą nam ustawić automatyzację procesów, maszyn do opakowań w ramach czasowych. Decyzji mających na celu transformację z kosztochłonnych produkcji na szybkie przezbrojenia, krótkie serie, skrócenie czasu zamówień, optymalizację decyzji technologicznych, czy może kalkulacji i obsługi Klienta.

Wiele obszarów, nad którymi można popracować automatyzując produkcję

Konkurencja nie śpi. Konkurencja ma energię i determinację do działania. 

Jak z tym u Ciebie? Jeżeli nie najlepiej, znajdź coś, kogoś, kto pobudzi Cię do działania, obudzi z letargu. Wyjście poza strefę komfortu nie jest łatwe. Mając już coś działającego, poco zmieniać? Jest wiele firm, które przeżywają obecnie problem braku osoby do przekazania sterów. Żyły wygodnie i teraz czas emerytury i co mam zrobić? Zamknąć? Nie ma kto zająć się interesem. Nikt nie chce. Stare maszyny. Przespany czas. Można było przygotować się na czas emerytury i czerpać dalej korzyści. Tak samo jest w młodszych firmach. Klienci są, ilości większe robimy. Kasa się zgadza. Park maszynowy się starzeje. Nagle wpada konkurencja i kosi rynek. Co się stało? Okazuje się, że konkurencja już długo jest na rynku. Nasz dobrobyt sprawił, że straciliśmy czujność. Czas usprawnień w procesy, automatyzację maszyn do opakowań przeleciał przez palce. Nagle musielibyśmy wywalić duże ilości cashu. To są stracone szanse.

Biznesplan robi się to tylko na początku. Czemu nie co rok, dwa?

To byłaby dobra praktyka, pozwalająca ustrzec się wielu błędnych decyzji lub ich braku.

Jeżeli chcesz rozwinąć temat, skontaktuj się ze mną. Może uda się coś wspólnie wymyślić.

Rozejrzyj się po rozwiązaniach w maszynach do opakowań z tektury falistej

Popatrz, poczytaj i zadzwoń do mnie. Mogę pomóc Ci w realizacji Twojego planu.
Znajdź

Szukasz tektury falistej - zapytaj

Poszukamy wspólnie rozwiązania Twojego problemu.
Tektura

Prowadzenie produkcji w niepewnych czasie

Prowadzenie produkcji opakowań w niepewnych czasach Prowadząc biznes napotykamy na okresy lepsze, ciekawe, wzrostowe i gorsze, nudne, spadkowe. Spotykam się ze skrajnymi opiniami i doświadczeniami.

Read More »
DoradzamwTekturze pudełko karton opakowanie w Twojej firmie niech rośnie już dzisiaj

Tekturowy cień na plastikowym świecie

Tekturowy cień na plastikowym Świecie Zapewne ktoś z naszego towarzystwa “DoradzamwTekturze” pamięta czasy, gdy mówiło się “my plastic is fantastic”. Dla niewtajemniczonych – mówiło się

Read More »
Scroll to Top