Kupię maszynę do opakowań tekturowych.

Spotykają i będą mnie spotykać sytuację, gdzie Klient chce kupić maszynę do opakowań tekturowych, która będzie posiadała wszystko i będzie do wszystkiego i super tanio.

Pewnie domyślasz się kolejnych paru zdań. Opuszczę je, gdyż uważam, że lepiej pytać niż żyć w nieświadomości. Nie mam problemu z tym, że ktoś pyta o coś, co staropolskie powiedzenia od lat przekazywane z ojca na syna głoszą. 

Skupmy się na dylemacie, który mamy przed sobą. Maszyn do opakowań tekturowych jest tyle, że nie dziwi mnie nieustanne pojawienie się pytania “jaka maszyna do opakowań będzie najlepsza dla mnie?”. 

sklejarka wielopunktowa do opakowań z tektury falistej od DoradzamwTekturze

Gdy chce się rozpocząć biznes w opakowaniach tekturowych jest mnóstwo dylematów. Gdy nie posiadamy siatki Klientów, którzy od kopa pokryją nam 60% capacity planowanej produkcji, czyli tak jak zazwyczaj. Najczęściej nie masz na początku Klienta, a czasem się zdarzy, że jesteś po słowie z jakąś firmą. Jednak przyjmując nawet wariant turbo optymistyczny, czyli pokrycia 40% możliwości produkcyjnych pierwszej maszyny i tak jest nad czym się zastanawiać.

Akcja decyzyjna determinuje dalsze kroki. Przynajmniej dla pierwszego okresu działania Twojej firmy. Jesteś sfokusowany na dany cel, np. “rozwijam firmę w kierunku zwiększenia udziału pizza opakowań tekturowych na rynku lokalnym”. Stawiając taki cel jest zdecydowanie łatwiej określać kolejne kroki naszej drogi. Zdaję sobie sprawę, że extra mieć otwartą możliwość wachlowania zamówieniami produkcyjnymi. 

Wykonywanie wszystkich zleceń z najwyższą marżą nie ma szans pomyślności!

Dlaczego? Ponieważ na początku Twojej przygody nie wyobrażam sobie, że wejdziesz za parę parę dużych baniek bez fundamentalnej wiedzy i posiadania ciekawej grupy odbiorców. 

To byłoby zabójstwo. Optymalizowanie produkcji jest z mojego punktu widzenia właściwym podejściem. Nie zawsze potrzebujesz być najtańszy we wszystkim. Cena jest istotna, jednak zauważalny jest kierunek większej uwagi na obsługę. 

Na wszystko przyjdzie czas i miejsce. Nie ma co wyprzedzać samego siebie. Trzeba nastawić się na czas rozbiegowy. Posiadać poduszkę, która pomoże Ci w podejmowaniu właściwych decyzji.

Zlecenia przyjdą do Ciebie, ale trzeba wspomagać ten przypływ swoją aktywnością.

W zależności od Twojej chęci inwestycyjnych i oczekiwania na efekty możesz podejmować różne decyzje strategiczne, doprowadzające Twoją firmę do osiągania kolejnej wyzwań. Nie można oczekiwać, że firma w przeciągu roku będzie najlepszym zakładem produkującym opakowania tekturowe w okolicy. To nie jest kwestia tylko kasy. Potrzeba czasu, abyś Ty i Twój zespół zwiększał wiedzę i skuteczność działania. Postawienie ogromnej hali i oczekiwania na zapełnienie w przeciągu paru miesięcy spowoduje więcej frustracji, niż to wszystko warte. Zatrudnienie personelu na zapas, też nie sprawi pozytywnych emocji podczas zamykania miesiąca. 

Drukarka cyfrowa do tektury falistej na farbach wodnych z DoradzamwTekturze

Jaką maszynę kupić do produkcji opakowań tekturowych?

Wspomniany wachlarz możliwości, które oferuje nam rynek to istnego obłęd. Tak obecnie jest ze wszystkim. Wchodzimy do lokalu i tam dziesięć rodzajów kasz, wędlin, owoców, sprzętu elektronicznego, samochodów, mieszkań, inwestycji. Dodatkowo jeszcze podział na nowe i używane. To samo jest w naszym sektorze. Jeżeli sam chcesz przez to przejść, podziwiam Twój upór. Jednak, czy nie lepiej go wykorzystać do robienia czegoś ciekawszego? Jest masę spadającym nam na głowę i jeżeli chcemy sami wszystko zrobić, może się okazać, że piękny pomysł zbrzydnie nam jeszcze przed przystąpieniem do wdrażania go. Są rzeczy, którymi warto się zająć, a inne trzeba zlecać. Też czasem się łapię na tym, że sam chcę, sam to lepiej zrobię i będzie jeszcze taniej. Tylko na ile wyceniasz swój własny czas? Oto jest pytanie.

Jest wiele pytań, które musisz sobie zadać i jeszcze znaleźć odpowiedzi. Niestety dosyć często spotykam się z Klientami, którzy po rozmowie stwierdzają “… miesiąc mojego układania planu poszło w las…”. Okazuje się, że gubiąc fundamentalne parametry, kreują plan na niemożliwych, bądź zupełnie nieopłacalne założeniach. Uwierz mi, nie jest to fajny widok, patrząc na kogoś, kto właśnie uświadomił sobie, że z cudownego planu w minutę nic nie pozostaje. Z drugiej zaś strony, to raczej dobrze, że uświadomił to sobie teraz, a nie za rok.

Jak wybrać maszynę do produkcji opakowań? Jakie mamy możliwości:

1) Przeszukujesz internet i czytasz o parametrach, które mniej lub więcej Ci mówią. Niemniej jednak nie wiesz, czy tak jest i czy niczego nie pominąłeś/aś.

2) Znasz kogoś, kto ma firmę zajmującą się produkcją opakowań tekturowych i pokaże nam, jak dana maszyna działa. Nikt nie lubi konkurencji.

3) Jeździsz po Polsce, Europie, świecie i szukasz.

Na to potrzeba dużo wiedzy, czasu, pieniędzy i nie ma pewności, czy coś się znajdzie ciekawego.

Prowadzenie produkcji w niepewnych czasie

Prowadzenie produkcji opakowań w niepewnych czasach Prowadząc biznes napotykamy na okresy lepsze, ciekawe, wzrostowe i gorsze, nudne, spadkowe. Spotykam się ze skrajnymi opiniami i doświadczeniami.

Read More »
DoradzamwTekturze pudełko karton opakowanie w Twojej firmie niech rośnie już dzisiaj

Tekturowy cień na plastikowym świecie

Tekturowy cień na plastikowym Świecie Zapewne ktoś z naszego towarzystwa “DoradzamwTekturze” pamięta czasy, gdy mówiło się “my plastic is fantastic”. Dla niewtajemniczonych – mówiło się

Read More »
Scroll to Top